Sejm debatował nad wnioskiem Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej do zbadania likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Komisja miałaby zbadać, czy Antoni Macierewicz i były premier Jarosław Kaczyński nie przekroczyli uprawnień przy likwidacji WSI.
PiS proponuje odrzucenie projektu. PO i SLD są za skierowaniem go do dalszych prac. W PSL-u posłowie zagłosują według własnego uznania.
Podczas debaty stanowisko PO przedstwiał poseł Krzysztof Brejza. Mówił, że nigdy, w żadnym państwie, nie zdarzyło się, by zdecydowano się na ujawnienie zasobów służb, czyli agentury.
Także Bartłomiej Bodio mówił w imieniu PSL, że przewodniczący komisji weryfikacyjnej Antoni Macierewicz „osłabił polski wywiad”. Przekonywał, że należy kategorycznie potępić ujawnienie nazwisk czynnych agentów służb specjalnych biorących udział w działaniach wojennych na terenie obcego kraju.
W trakcie sejmowej debaty złożenie wniosku uzasadniał poseł Twojego Ruchu, Artur Dębski. Mówił, że likwidacja WSI to rozgrywka polityczna, a same Wojskowe Służby Informacyjne były narzędziem w grze, która nie miała nic wspólnego z bezpieczeństwem państwa. Poseł podkreślał, że „szczególnie bulwersujące” było opisanie w raporcie z likwidacji metod pracy członków tajnych służb oraz podanie do informacji publicznej danych osobowych funkcjonariuszy WSI.
Za powstaniem komisji śledczej jest także SLD. Stanisław Wziątek twierdził, że Antoni Macierewicz „zdradził polskich oficerów”, a Polska utraciła dobrych agentów, swoje źródła i wiarygodność sojuszniczą podczas wojny w Afganistanie.
Pomysłowi Twojego Ruchu sprzeciwia się PiS. Mariusz Antoni Kamiński argumentował, że komisja śledcza ma przykryć „taśmy prawdy” i kompromitację rządu PO-PSL. „Tak, zlikwidowaliśmy WSI i jesteśmy z tego dumni. To jest jedna z najważniejszych rzeczy, którą zrobiliśmy”- podkreślał Kamiński.
WSI zostały słusznie rozwiązane jako patologiczne i przestępcze – mówił podczas konferencji prasowej Antoni Macierewicz. Dodał, że komisja, jeśli powstanie, będzie miała „charakter polityczny, pewnego rodzaju podlizywania się Władimirowi Putinowi i rehabilitacji ludzi, którzy stanowią zagrożenie dla państwa polskiego”.
Pomysł powołania komisji w sprawie WSI poparł Donald Tusk. Przyznał, że 7 lat temu głosował za rozwiązaniem tych służb i dodał, że dziś postąpiłby tak samo, ale metody zastosowanie przy rozwiązywaniu WSI budzą jego zastrzeżenia, a komisja mogłaby według niego rozwiać wątpliwości w tej sprawie.
Decyzję dotyczącą powołania komisji śledczej w sprawie likwidacji WSI Sejm ma podjąć po wakacjach. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 27-29 sierpnia.