W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Czarnowie, na świat przyszło dwoje dzieci, których poczęcie odbyło się metodą in vitro. Zabiegi te są pierwszymi w regionie, sfinansowanymi przez Ministerstwo Zdrowia – informuje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, odpowiedzialny w regionie za służbę zdrowia, Grzegorz Świercz.
Pary, które chciałyby skorzystać z programu muszą spełnić wiele kryteriów. To m.in. wiek kobiety powyżej 40 roku życia, trwałe uszkodzenie jajowodów, udokumentowane minimum dwu letnie leczenie niepłodności oraz brak szansy na powodzenie leczenia operacyjnego niepłodności. Jak dodaje Grzegorz Świercz, ministerstwo pokrywa koszt zabiegu, natomiast para starająca się w ten sposób o dziecko, płaci za leki.
Do tej pory, z tej metody zapłodnienia w województwie świętokrzyskim skorzystało 261 kobiet, u 90 z nich poczęcie dziecka metodą in vitro zakończyło się sukcesem. Dwie kobiety wydały już na świat potomka – informuje kierownik Kliniki Ginekologiczno-Położniczej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym – dr Wojciech Rokita.
Pierwsza edycja ministerialnego programu In vitro kończy się w czerwcu tego roku.