Mszą świętą w intencji Ojczyzny o godzinie 11:00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęły się obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do parku miejskiego, gdzie przed pomnikiem Stanisława Staszica odbyły się oficjalne uroczystości. Złożone zostały wieńce a flaga państwowa została wciągnięta na maszt. Odbył się także apel pamięci i salwa honorowa.
Po zakończeniu części oficjalnej w Parku Miejskim rozpoczął się piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Odbędzie się prezentacja potyczek dawnych wojsk, pokazy rękodzieła i starych zawodów. Podczas pikniku ułani Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii będą kwestować na rzecz pomocy polskiej szkole w Nowej Wilejce na Litwie. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup przyborów szkolnych i sprzętu sportowego. O godzinie 17.00 zaplanowano „Pieśniobranie majowe”.
W Sandomierzu obchody narodowego święta rozpoczęły się o 10.30 od mszy w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli przed tablicę pamiątkową znajdującą się na ścianie Ratusza, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne. Odegrany został hymn państwowy i mazurek 3 maja, były wystąpienia starosty sandomierskiego i burmistrza miasta. Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów, nastąpił przemarsz pododdziałów. Pieśni patriotyczne przypomni Sandomierska Orkiestra Dęta.
W Staszowie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.00 w Wiśniowej, gdzie w miejscowym kościele spoczywa serce współtwórcy Konstytucji Hugona Kołłątaja.
Potem w Staszowie uczestnicy o godzinie 10.00 spotkali się na ul. Parkowej. Stąd nastąpił przemarsz kolumny do Rynku miasta. Po okolicznościowym wystąpieniu starosty, przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożone zostały kwiaty.
O godzinie 11.00 odbyła się uroczysta msza święta za ojczyznę w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie.
W Ostrowcu oficjalne obchody Święta Konstytucji 3-majowej, rozpoczęła o 10.30 msza w kolegiacie w intencji Ojczyzny. Potem na Rynku wygłaszane zostały okolicznościowe przemówienia. Odbył się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu muzyków z orkiestry dętej Miejskiego Centrum Kultury. Wieczorem natomiast o godzinie 18.00 w parku miejskim, zaplanowano koncert z ariami z operetek.
Z kolei w Opatowie po oficjalnych przedpołudniowych uroczystościach o godzinie 16.00 wystartuje „Bieg biało-czerwonej”.
W ubiegłym roku wszyscy uczestnicy imprezy ubrani byli w biało-czerwone stroje lub nosili elementy w kolorach narodowych. Zgłoszenia uczestników biegu przyjmowane będą przed rozpoczęciem imprezy na płycie rynku.