Wystawa, poświęcona odsieczy wiedeńskiej została otwarta w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. W Kielcach kilkanaście osób wzięło udział w uroczystościach przed Pomnikiem Niepodległości obok dworca PKP.
W Sandomierzu ekspozycję urządzono w zamkowej baszcie, którą zaaranżowano na kaplicę z tamtej epoki. Oświetlenie stanowią płomienie świec, a w pomieszczeniu rozlegają się bitewne odgłosy.
Wśród eksponatów jest m. in. fragment dokumentu, podpisanego przez króla Jana III Sobieskiego, kubek z końca XIX wieku z sylwetką władcy oraz majestatyczna pieczęć cesarza Leopolda, a ponadto sporo broni, w tym m. in. szabla husarska i nóż z koralami i napisami koranicznymi. Są też orientalne przedmioty użytkowe, w tym naczynia z miedzi i mosiądzu.
Otwarcie wystawy poprzedziły prelekcje. Jedna z nich dotyczyła listów Jana III do królowej Marysieńki. Jak powiedział Rafał Pawłowski z UMCS w Lublinie, na podstawie listów wyłania się obraz króla, którego do wszelkich działań motywowała żona. Ciągle jej coś udowadniał, mimo to Marysieńka nie odwzajemniała w stu procentach wielkiego uczucia polskiego władcy .
Rafał Pawłowski dodał, że listy w tamtym czasie, oprócz relacji prywatnych zawierały też inne wiadomości i były formą przekazu informacji. Król Jan III Sobieski opisywał w nich np. różne kraje i pomagał w tworzeniu map.
Wystawę w sandomierskim zamku można oglądać do 3 listopada.
Tymczasem kilkanaście osób wzięło udział w kieleckich uroczystościach 330 rocznicy odsieczy Wiedeńskiej. Pod pomnikiem Niepodległości przy dworcu PKP odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a w przemówieniach wspomniano znaczenie bitwy dla historii Polski oraz Europy. Na zakończenie złożono kwiaty.
Organizatorem spotkania był Adrian Lewicki. Jak wspomniał mała liczba uczestników świadczy o tym, że należy głośno mówić o wygranej przez króla Jana III Sobieskiego Bitwie. Spotkanie zostało zorganizowane w 330 rocznicę bitwy pod Wiedniem nazywanej przez historyków odsieczą wiedeńską.