Teatr im. Stefana Żeromskiego i Wojewódzki Dom Kultury zaprezentują kielczanom sztukę „Zemsta” Aleksandra Fredry. W ten sposób obie kieleckie instytucje włączają się do akcji narodowego czytania dzieł polskich, którą zainicjował prezydent Bronisław Komorowski.
W spektaklu „Zemsta” wystąpi młodzież ze Studia Teatralnego WDK, z którą pracuje Lech Sulimierski. Młodzi aktorzy wystąpią na ulicy, wśród przechodniów. Scenografię do przedstawienia będzie stanowiła ściana teatru i okna na piętrze. Artyści będą mieli stroje, nawiązujące do epoki.
W trakcie spektaklu wśród publiczności będą rozdawane pamiątkowe programy. Zostaną one ostemplowane specjalną okolicznościową pieczęcią, związaną z tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania, przysłaną z Kancelarii Prezydenta RP. Można też przynieść do ostemplowania własne, ulubione egzemplarze dzieł Aleksandra Fredry.
W Staszowie odbędzie się w sobotę głośne czytanie utworów Aleksandra Fredry. Akcja rozpocznie się o godzinie 9.30 przed Ratuszem i potrwa dwie godziny.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna będzie przybijać pamiątkowy stempel na przyniesionych przez uczestników publicznego czytania książkach z utworami Aleksandra Fredry. Oprawę artystyczną akcji zapewni występ dzieci z Przedszkola nr 8 w Staszowie.
Akcję Narodowego Czytania dzieł Fredry zainicjował Prezydent RP Bronisław Komorowski. W tym roku mija 200 lat od narodzin polskiego komediopisarza.
Ostrowiec przyłącza się do ogólnopolskiej akcji czytania klasyki polskiej literatury. Dzieła Aleksandra Fredry będą publicznie prezentowane od godziny 17.00 na molo, w ostrowieckim parku. W happeningu mogą wziąć udział zarówno mieszkańcy, którzy sami chcą zaprezentować fragmenty twórczości poety, jak i ci, którzy chcą posłuchać klasycznej polszczyzny.
„Narodowe czytanie” to akcja, zainicjowana rok temu przez Prezydenta RP, mająca rozbudzić zainteresowanie polską literaturą. W tym roku do happeningu przyłączyła się Miejska Biblioteka Publiczna Ostrowcu. Elżbieta Pomiankiewicz, dyrektor placówki mówi, że fragmenty dzieł komediopisarza będą czytały nie tylko osoby publiczne, ale wszyscy chętni.
Czytanie Fredry będzie miało też niezwykłą oprawę. Odbędzie się nad wodą, a jego uczestnicy będą występowali w strojach, nawiązujących do epoki komediopisarza.
Organizatorzy przygotowali kilkanaście wierszy i opowiadań autorstwa Aleksandra Fredry, ale nie wykluczają też czytania fragmentów najsłynniejszych sztuk teatralnych. Uczestnicy mogą przynosić swoje książki z twórczością Fredry, dla tych, którzy nie będą ich posiadali, będą przygotowane egzemplarze biblioteczne. A dla wszystkich uczestników, na pamiątkę udziału w tej narodowej akcji promowania polskiej literatury, przygotowano okazjonalne stemple dokumentujące udział w tym projekcie.