Niemal wszystkie placówki muzealne w regionie świętokrzyskim biorą udział w Nocy Muzeów. Oprócz możliwości bezpłatnego zwiedzania i oglądania zbiorów, zorganizowane zostaną konkursy, prelekcje, pokazy, warsztaty, koncerty poetyckie i muzyczne.
Muzeum Historii Kielc wspólnie z Muzeum Narodowym, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało zadanie które ma polegać na odszukiwaniu błędnych podpisów pod eksponatami, którymi na tę noc wymieniły się placówki.
Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach przygotował w swojej siedzibie przy Alei na Stadion, Wojskową Noc Muzeów. Leszek Bukowski, naczelnik kieleckiej delegatury informuje, że będzie można zwiedzać archiwa i podziemia, odbędą się także pokazy filmów poświęconych najnowszej historii Polski. W programie przewidziano również prezentacje samochodu opancerzonego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej „Bukówki”. Z kolei Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach pokaże umundurowanie i uzbrojenie z okresu międzywojennego i kampanii wrześniowej 1939 r. Będzie też koncert na trąbkę w wykonaniu Jakuba Kowalskiego, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, uczestnika i laureata wielu konkursów i przeglądów muzycznych.
Dziedziniec Dworku Laszczyków w Kielcach zamieni się wieczorem w kino letnie. W Europejską Noc Muzeów zobaczyć tam będzie można dwuczęściową wersję filmu „Chłopi” – w reżyserii Jana Rybkowskiego, który bardzo wiernie oddał życie polskiej wsi na początku ubiegłego stulecia – podkreśla Beata Ryń – rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wcześniej widzowie obejrzą „Wesele wójtowej córki” – film opowiadający o pięknie stroju świętokrzyskiego. Obraz powstał w skansenie w Tokarni. W Dworku Laszczyków można też zwiedzić wystawę „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Powstańcy styczniowi 1863 roku oraz partyzanci Ziemi Świętokrzyskiej w latach 1939 – 1945. Europejska Noc Muzeów w dworku Laszczyków rozpocznie się o 19.00 i potrwa do północy.
Wszystkie muzea i inne placówki kultury w Sandomierzu oraz dwa zabytkowe kościoły będą uczestniczyły w Europejskiej Nocy Muzeów. W Zamku – bezpłatne zwiedzanie ekspozycji rozpocznie się o 18.00 i potrwa do 23.oo O godzinie 21.00 rozpocznie się spektakl niezależnego Teatru MAGAPAR z Lubaczowa. Z kolei w Ratuszu można będzie oglądać Skarb z Gnieszowic, czyli wczesnośredniowieczne denary, znalezione na polu w 1934 roku. Na co dzień nieliczna część skarbu prezentowana jest w gablocie. Dziś kolekcję będzie można obejrzeć w całości. W ogrodzie Muzeum Diecezjalnego o godzinie 18.00 zostanie otwarta wystawa poświęcona księdzu Janowi Wiśniewskiemu, który zgromadzić znaczną część eksponatów znajdujących się w muzeum.
W Biurze Wystaw Artystycznych można będzie zobaczyć prace sandomierskich artystów z lat 80, pochodzące ze zbiorów tej instytucji. Miejska Biblioteka Publiczna organizuje kiermasz taniej książki, oraz publiczne czytanie kryminałów Agathy Christie. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć zabytkowe wnętrza bazyliki katedralnej i kościoła św. Jakuba.
Grażyna Szlęzak Wójcik/ Marek Orkisz/ Ewa Okońska/ Robert Szumielewicz/Ryszard Koziej