Do budowania Ojczyzny ponad podziałami i własnymi interesami wezwała wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba uczestników spotkania z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja w Kielcach. Przypomniała, że ten akt prawny dawał nadzieję na wielkie zmiany, na naprawę państwa, był dowodem, że możliwe jest rozwiązywanie konfliktów na drodze dialogu i konsensusu. Konstytucja budowała naszą tożsamość przez lata i określała pozycje wśród narodów, a w czasie zaborów dawała nadzieję.
Wojewoda dodała, że dziś także, może być dla nas wzorem budowania społeczeństwa obywatelskiego, które oznacza współpracę i wznoszenie się ponad własne interesy dla dobra wszystkich. Tylko taka postawa, odpowiedzialnego patriotyzmu, może uczynić Polskę ważną, bezpieczną i lepiej rządzoną. Wojewoda zaznaczyła, że dziś możemy zrealizować marzenia twórców Konstytucji w wolnym i demokratycznym kraju, wspólnie świętując, pracując i nie ustając w staraniach bycia ludźmi szlachetnymi.
Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu narodowego, nastąpiło wręczenie szabel kawaleryjskich dla ułanów Kieleckiego Szwadronu Kawalerii. Jednym z wyróżnionych był absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, lekarz weterynarii Maciej Gugała, którego marzeniem od zawsze było zostanie kawalerzystą. – To tradycje rodzinne, bo mój pradziadek Józef Łukiewicz był ułanem VI Pułku Kawalerii Ułanów Kaniowskich – powiedział Maciej Gugała.
Oprócz Macieja Gugały awans na stopnie porucznika Kawalerii Ochotniczej otrzymali: ksiądz Stanisław Strycharczyk, kapelan Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii, proboszcz parafii pw. św, Marty w Jaworzni oraz lekarz medycyny Tomasz Zalewski.
Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich jest organizacją, która od wielu lat kultywuje tradycje kawaleryjskie, dbając jednocześnie o rozwój i podnoszenie kwalifikacji swoich członków. Jego patron – 13. Pułk Ułanów Wileńskich, należał do ścisłej elity pułków kawalerii II Rzeczypospolitej, przodujących w wyszkoleniu bojowym i obywatelskim. Jedną z tradycji, kontynuowanych przez kieleckich kawalerzystów, jest uroczystość awansowania członków formacji podczas ważnych świąt państwowych.
Po uroczystościach, w Parku Miejskim rozpoczął się piknik historyczny „Vivat 3 maj!”. Grupy rekonstrukcji historycznych zaprezentowały m. in. pokaz strzelania i szturmu na bagnety, pokazy walk wojowników z okresu wczesnego średniowiecza, kawalerię polską z 17 wieku, umundurowanie i uzbrojenie policji państwowej z okresu międzywojennego, czy rekonstrukcję akcji Armii Krajowej.
Kieleckie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą w kieleckiej katedrze odprawił ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Kazimierz Ryczan. W homilii hierarcha odwołał się do historii narodu. – Mija 357 lat, od kiedy król Polski Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby we Lwowie, przed ołtarzem Matki Boskiej Łaskawej i oddał Polskę pod opiekę Maryi, obwołując ją Królową Korony Polskiej – powiedział bisup Ryczan.
Ordynariusz kielecki dodał, że dziś Kościół jest szykanowany. Wielu mówi, że jest zacofany w sprawach legalizacji jednorodnych małżeństw, czy metody in vitro.
Biskup Ryczan przywołał również postaci błogosławionych Jana Pawła II i Jerzego Popiełuszki, a także sługi bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy głosili Ewangelię i stali na straży życia rodzinnego.
– Dziś nazywa się polskich księży pedofilami, a siostry zakonne heterami, które biją dzieci w przedszkolach. Dzięki tym kłamstwom znikną powołania – stwierdził biskup Ryczan.
Marek Orkisz,
Kamil Król
W Sandomierzu uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
rozpoczęły się od mszy w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej,
której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Hierarcha
część homilii poświęcił Konstytucji nazywając ją kometą, która na
krótki czas rozświetliła mroki, w jakich pogrążony był nasz kraj i do
dzisiaj pozostaje inspiracją dla wszystkich, którzy naprawdę pragną
wielkości Ojczyzny. Biskup stwierdził, że teraz Polska tak jak przed
wiekami potrzebuje mądrych ustaw, zgodnych z prawem bożym, a także
takiego stosowania procedur i przepisów, które nie będą nikogo
dyskryminować.
Hierarcha dodał, że ustawy nie
powinny być wykorzystywane do walki politycznej i światopoglądowej,
czego jesteśmy świadkami, podczas prób zaprowadzenia rewolucji
kulturalnej w Polsce. Biskup apelował o wznoszenie się ponad podziałami i
osobistymi ambicjami, o sumienne wypełnianie swoich obowiązków oraz o
otwartość na – jak stwierdził- pozytywne nowości.
Po
nabożeństwie uformowała się kolumna, którą prowadzili przedstawiciele
sandomierskiej Kawalerii na koniach i w historycznych strojach. Przy
dźwiękach orkiestry dętej uczestnicy obchodów rocznicowych przeszli do
Rynku Starego Miasta. Przy tablicy pamiątkowej na ścianie Ratusza odbyły
się uroczystości patriotyczne.
O potrzebie budowania silnej gospodarczo Polski, bez waśni i urażonych ambicji mówił podczas uroczystości patriotycznych w Sandomierzu starosta Stanisław Masternak. Przypomniał osiągnięcia twórców Konstytucji 3 Maja oraz rolę, jaką odegrał ten dokument. Starosta stwierdził, że dzisiejszy patriotyzm nie powinien polegać na przelewaniu krwi i oddawaniu życia za Ojczyznę, ale na wspólnych działaniach, których zwieńczeniem będzie siła gospodarcza naszego kraju.
Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski odniósł się do uniwersalnych wartość Konstytucji 3 Maja. Powiedział, że w dzisiejszych czasach każdy z nas ma okazję zrobić coś pożytecznego dla swojej małej ojczyzny i że trzeba wykorzystywać wszystkie szanse na rozwój, także te, które daje Unia Europejska.
Po przemówieniach złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową na ścianie Ratusza w Rynku Starego Miasta. Wśród delegacji byli m.in. przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, władze samorządowe, kombatanci, dzieci i młodzież. W uroczystościach wzięli także udział żołnierze z Jednostki Wojskowej w Sandomierzu, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz kawalerzyści w historycznych strojach. Oprawę artystyczną zapewniła Sandomierska Orkiestra Dęta.
Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zgromadziły wielu sandomierzan i turystów.
Grażyna Szlęzak-Wójcik,
Marek Orkisz
Ostrowieckie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zgromadziły liczną grupę nie tylko oficjalnych delegacji, ale także mieszkańców miasta. Wszyscy podkreślali najważniejsze przesłanie, jakie zawiera ten dokument – wezwanie do jedności narodowej i szacunek dla tradycji. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kolegiacie pod wezwaniem Świętego Michała. Potem przemaszerowano do Rynku.
Prezydent Jarosław Wilczyński przypomniał, że uchwalona 222 lata temu
konstytucja zmieniła panujący w ówczesnej Polsce porządek. Dodał, że
intencje, przyświecające jej autorom także dziś powinny być aktualne.
Prezydent stwierdził, że data 3 maja powinna łączyć Polaków, bo bez
wspólnej pamięci i kultywowania tradycji naród nie ma szans na
przetrwanie.
O lekcji patriotyzmu mówili też ostrowczanie, którzy całymi rodzinami
uczestniczyli w uroczystościach na Rynku. Podkreślali, że to najlepsza
próba budowania tożsamości narodowej, zwłaszcza dla najmłodszego
pokolenia.
Wśród składających kwiaty pod pomnikiem na Rynku były delegacje szkół,
samorządowców i polityków, a także kibice ostrowieckiego klubu KSZO.
Obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zakończył koncert
pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej.
Teresa Czajkowska
W Jędrzejowie uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto mszą w intencji Ojczyzny w Koście Świętej Trójcy. Po niej uczestnicy obchodów z pocztami sztandarowymi przeszli przed Pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Burmistrz Marcin Piszczek przypomniał, że wydarzenia sprzed 222 lat, to początek walki o niepodległość Polski. Trzy lata później, w 1794 roku właśnie w Jędrzejowie doszło do spotkania Tadeusza Kościuszki z księciem Józefem Poniatowskim.
Marcin Piszczek apelował o pamięć o tych, którzy oddali swoje życie
żebyśmy dziś żyli w wolnej Polsce. Na zakończenie oficjalnych
uroczystości kilkadziesiąt delegacji złożyło wieńce przed Pomnikiem
Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Jak powiedział kapitan Julian Wieliński –
3 maja, to jedna z najważniejszych dat w historii kraju. Każdy Polak,
który uważa się za patriotę powinien o niej pamiętać.
W obchodach rocznicowych uczestniczyła również młodzież. Jak mówiły
uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum Nr 1 – ich obecność przed
pomnikiem jest obowiązkiem.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości przed pomnikiem burmistrz
Jędrzejowa zaprosił na gorącą, wojskową grochówkę. Potem w Centrum
Kultury odbył się koncert „Co nam w duszy gra”. Wystąpili: sopranistka –
Małgorzata Jałocha, tenor – Aleksander Jan Zuchowicz oraz grający na
fortepianie Przemysław Rudkowski.
Ewa Pociejowska-Gawęda
W Kunowie obchodzono podwójne uroczystości, nie tylko rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja, ale także 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dla kunowian narodowy zryw miał szczególne znaczenie, dlatego skwerowi w centrum miasta nadano imię Powstańców Styczniowych. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę z nazwiskami osób najbardziej zaangażowanych w walkę.
Z okolic Kunowa pochodziło wielu powstańców, walczących pod dowództwem Dionizego Czachowskiego. W miejscowym kościółku odbywały się zebrania dowódców, był też punkt rekrutacyjny. Skutkiem tego zaangażowania były represje wobec mieszkańców, z których wielu zostało wywiezionych na Sybir. Straciło także miasto, któremu odebrano prawa miejskie. O wydarzeniach sprzed 150 lat mówił Szymon Pająk, nauczyciel historii, jednocześnie wiceprzewodniczący kunowskiego samorządu.
Beata Duda, burmistrz Kunowa powiedziała, że ufundowanie tablicy z nazwiskami 17 powstańców – to obowiązek lokalnej społeczności wobec przodków.
Kunowianie uczestniczący w uroczystościach podkreślali, że pięknych i bohaterskich kart w historii ich miasta jest wiele. W trakcie uroczystości na skwerze Powstańców Styczniowych młodzież przedstawiła inscenizację historyczną, a obchody zakończył występ orkiestry strażackiej.
Teresa Czajkowska