W muzeum archeologicznym w Krzemionkach koło Ostrowca trwa piknik historyczny, podczas którego można nie tylko podpatrzeć, ale też osobiście doświadczyć, jak wyglądało życie w czasach neolitu czy brązu. Cztery tysiące lat temu nasi przodkowie odkryli użytkowe wartości bardzo twardego minerału, czyli krzemienia pasiastego. Jego złoża odnaleźli między innymi w okolicach dzisiejszego Sudołu.
O tym, w jakich warunkach odbywało się wydobywanie krzemiennych buł można się przekonać, zwiedzając podziemnie trasy, natomiast na powierzchni można obejrzeć, jak żyli ludzie neolitu i później w epoce brązu. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, w jaki sposób wytwarzano przedmioty codziennego użytku z krzemienia i gliny, strzelano z łuku, czy jak trudne było rozniecanie ognia. Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum i Rezerwatu Krzemionki mówi, że pokazy mogą zainteresować wszystkich odwiedzających, niezależnie od wieku.
Udział w pokazach archeologicznych w muzeum jest bezpłatny. Impreza odbywa się w godzinach od 9.00 do 17.00. Piknik w Krzemionkach potrwa do końca weekendu.
Teresa Czajkowska