Katolicki Kościół Rusiński, jego historia i współczesność to główny temat konferencji, która odbyła się w Sandomierzu ph. „Wokół chrześcijańskiego Wschodu”. Kościół Rusiński jest związany z Zakarpaciem, wywodzi się z niego również kościół słowacki i część węgierskiego. Stanowi odrębną diecezję, na czele które stoi biskup mukaczewski Milan Sasin.
Hierarcha w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że Kościół Rusiński jest teraz w trakcie odbudowy po ciosie, jaki otrzymał pod koniec lat 40. Na Ukrainie wszystkie kościoły były wówczas albo zamykane albo przekazywane prawosławnym. W 1989 roku Kościół Rusiński został zalegalizowany, ale nie wszystkie świątynie udało się wówczas odzyskać. Teraz wciąż trwa budowa nowych kościołów i kaplic, panuje dobry klimat dla rozwoju wiary, przybywa kapłanów, powiedział biskup Sasin.
Kościół Rusiński ma teraz około 300 tysięcy wiernych. Przed wojną było ich ponad pół miliona.
Konferencje z cyklu „Wokół chrześcijańskiego Wschodu” odbywają się w Sandomierzu od kilku lat z inicjatywy biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Celem spotkań jest przybliżanie tradycji i obrządków innych wspólnot kościoła tej samej wiary.
To nie jest jakaś egzotyka, kościół jest powszechny i wyraża się w wielu obrządkach i rytach, ludzie zaczynają to rozumieć, że modlimy się inaczej, ale tak samo chwalimy Boga, powiedział biskup Nitkiewicz.
Konferencję poprzedziła msza święta w Bazylice Katedralnej koncelebrowana w obrządku wschodnim. Uświetnił ją chór seminarzystów z Mukaczewa.
Grażyna Szlęzak- Wójcik