Błogosławiona Salomea została patronką Zawichostu. Ten fakt ogłosił ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystej mszy świętej w kościele św. Jana Chrzciciela. Mszę poprzedziła procesja z kościoła farnego w asyście orkiestry dętej z Chmielowa i Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
W uroczystościach licznie uczestniczyli mieszkańcy, radni, władze miasta i zaproszeni goście. Inicjatywa ustanowienia bł. Salomei patronką Zawichostu należy do Rady Parafialnej z tego kościoła. Pomysł zaakceptowała Rada Miasta. Zgodę na to wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na wniosek biskupa sandomierskiego.
Na ulicach Zawichostu panuje świąteczna atmosfera. Wiszą flagi narodowe i papieskie, a w oknach wielu domów wystawione zostały wizerunki błogosławionej. Dla wielu mieszkańców ten dzień jest wyjątkowy. Ludzie podkreślają, że Salomea była szczególną postacią i liczą na jej wstawiennictwo, poza tym uważają, że dzięki patronce wzrośnie ranga Zawichostu i zainteresowanie ze strony turystów, którzy wiedząc o tym, zatrzymają się, aby zgłębić wiadomości historyczne na jej temat i zwiedzić miasto. Według burmistrza Zawichostu Tomasz Siwka, ustanowienie bł. Salomei patronką miasta ma wymiar społeczny. Patron to ktoś taki, kto swoim życiem daje przykład dla całego społeczeństwa, a bł. Salomea pozostawiła po sobie wiele cennych wzorców do naśladowania, stwierdził burmistrz.
Przygotowania do uroczystości trwały od roku. Co miesiąc organizowane były wykłady, inscenizacje historyczne, koncerty i spotkania przybliżające średniowieczną historię Zawichostu i osobę bł. Salomei. Podczas uroczystości 14 par małżeńskich otrzymało pamiątkowe figurki bł. Salomei ufundowane przez samorząd. Takie pamiątki przekazano również hierarchom kościelnym uczestniczącym w obchodach.
Bł. Salomea to postać średniowieczna, księżniczka piastowska, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu i była pierwszą klaryską w Polsce. Z jej inicjatywy Bolesław V założył zakon tego zgromadzenia w Zawichoście, dzięki czemu powstał gród i Zawichost otrzymał prawa miejskie. W Polsce jest ok. 60 miast , którym oficjalnie ustanowiono patronów związanych z Kościołem.
Grażyna Szlęzak – Wójcik