W Kielcach rozpoczyna się Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. To jeden z największych i najstarszych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzący około 70 tysięcy widzów w całej Polsce.
Od 6 do 12 listopada pokazanych zostanie 16 filmów w czterech blokach tematycznych. Będą one dotyczyć m. in. praw człowieka w konfliktach zbrojnych, dyskryminacji mniejszości seksualnych i etnicznych, czy praw człowieka w korporacjach. To nie są wydumane problemy, ale takie, z którymi spotykamy się na co dzień – poinformowała Barbara Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu, które koordynuje przedsięwzięcie.
Organizatorzy zachęcają do udziału w festiwalu również młodzież szkolną. Pokazy dla uczniów zaplanowano przed południem. Wieczorne projekcje połączone będą z debatami eksperckimi, które pozwolą publiczności pogłębić refleksję nad prezentowanymi treściami. Dyskusje poprowadzą m. in. naukowcy z kieleckiego UJK, lubelskiego UMCS czy Uniwersytetu Warszawskiego.
Uroczyste otwarcie festiwalu we wtorek o godz. 18.00 w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Widzowie zobaczą film pt. „Oczy niebieskie”, dotykający problemu dyskryminacji ze względu na cechy fizyczne. Przed południem (11.00-13.00) ten film obejrzy młodzież szkolna. Projekcje zaplanowano również w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Organizatorem Festiwalu Prawa Człowieka w filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.
Renata Morąg