Nowa siedziba muzeum archeologicznego w Krzemionkach koło Ostrowca i nowe ekspozycje, będą dostępne dla turystów najpóźniej w połowie przyszłego roku. Budowa pawilonu muzeum trwała 7 miesięcy i kosztowała blisko 10 mln zł. Większość tej kwoty udało się pozyskać z unijnej dotacji. Teraz trwają prace wokół budynku oraz opracowywane są koncepcje zagospodarowania ponad 200 metrów sal wystawienniczych.
Eligiusz Mich, wicestarosta ostrowiecki wyjaśnia, że nowe ekspozycje pierwsi turyści będą mogli zobaczyć najwcześniej w połowie przyszłego roku. Tyle potrwa przygotowanie wystaw stałych oraz zaplanowanie ekspozycji czasowych.
Zgodnie z koncepcją starostwa, Krzemionki mają stać się także ośrodkiem pracy dla naukowców. Wojciech Kotasiak, przez ponad 30 lat pełniący funkcję dyrektora ostrowieckiego muzeum, przypomina, że ta inwestycja otwiera drogę do starań o prestiżowy tytuł wpisania na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Już teraz muzeum archeologiczne, z kopalniami krzemienia z czasów neolitu, znalazło się na Świętokrzyskim Szlaku Archeogeologicznym, wraz z kieleckim rezerwatem Wietrznią, Kadzielnią i kamieniołomem Zachełmie, gdzie odkryto ślady najstarszego kręgowca – tetrapoda.
Teresa Czajkowska