Za młodzi, za starzy, czyli… kto jest lepszym kierowcą – osoba z doświadczeniem i wyrobionymi nawykami czy młodzi, którzy niedawno zdawali egzamin? Prawo jazdy dopiero od 21 lat? Obowiązkowe badania dla seniorów – czy ci którzy przekroczyli pewną granicę wiekową, by móc jeździć, powinni się poddać badaniom lekarskim?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 8 kwietnia, 98 dzień roku.
Do końca roku pozostało 267
Wschód słońca w Kielcach: 05:59
Zachód słońca w Kielcach: 19:20
Dzień trwa 13 godzin i 20 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 3 minuty.
Imieniny obchodzą: Dionizy, Julia, Radosław oraz Amancjusz, Apolinary, Asynkryt, August, Cezary, Cezaryna, Ema, Emma, January, Julian, Makaria, Maksyma, Perpet, Perpetuus, Walter
*****
Przysłowie na dziś:
„Jaka na Julii pogoda, taką Wielkanoc poda”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Romów
Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO
Dzień Miłośników Zoo
*****
PIĄTEK, 8 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: Bebelno i Ludynia.
Dawny oddział Krzywdy dowodzony teraz przez Anderliniego został pod Bebelnem koło Włoszczowy zaatakowany przez szwadron dragonów i kilkudziesięciu Kozaków pod dowództwem kpt Czerkuninowa. Powstańcy ponieśli duże straty (ok 30 zabitych, rannych lub wziętych do niewoli). Ok 20-osobowy oddział pod dowództwem wachmistrza Kamińskiego przedarł się do Ludyni (gmina Krasocin ), gdzie nastąpiło starcie z grupą kilkudziesięciu Kozaków. Powstańcy śmiałą szarżą nawet odrzucili wroga ale gdy otrzymał on posiłki z Włoszczowej, zostali zmuszeni do odwrotu. Zginęło kilku powstańców w tym wachmistrz Kamiński, który przy odwrocie zatarasował się w dworskim młynie.
1940 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– Niemcy przeprowadzili pacyfikację Szałasu Starego co było odwetem za pomoc dla oddzialu majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal”. Spędzili do szkoły mężczyzn i rozstrzeliwali. Zamordowanych zostało 64 mężczyzn (wszyscy, których ujęto), cała wieś (50 zagród) spalona. Dziś na miejscu egzekucji stoi pomnik.
– ciąg dalszy pacyfikacji wiosek oskarżonych o pomoc dla oddziału „Hubala”. Akcja objęła miejscowości: Królewiec, Zaborowice Pieradła, Adamów i 12 dalszych wsi w trójkącie Mniów – Sielpia – Stąporków. Zabito 3 osoby (2 mężczyzn i 1 dziecko) sterroryzowano i spędzono 1.5-2 tys. mężczyzn do Smykowa, Pieradeł i Serbinowa, skąd wywieziono około 100, w tym 20 z Królewca, z tej liczby 20 rozstrzelano.
1943 r.
– II WOJNA ŚWIATOWA: Funkcjonariusze Orpo z Końskich przeprowadzili „rajd” przez miejscowości: Lewoszów i Szóstaki. Zastrzelono 28 osób (11 mężczyzn, 8 kobiet, 9 dzieci), spalono 4 budynki.
1944 r.
– placówka zrzutowa „Mirt” z Obwodu Kielce przyjęła w nocy z 8 na 9 kwietnia zrzut lotniczy. Przyjęto 4 skoczków oraz sprzęt w 9 zasobnikach i 6 paczkach. Broń złożona w schronach została następnie skradziona przez Bataliony Chłopskie. Do odzyskania sprzętu wysłano oddział partyzancki „Wybranieccy”.
– bastion zrzutowy „Palma” (wcześniejszy kryptonim „Kretowisko”) z Obwodu Sandomierz miał przyjąć zrzut lotniczy. Odbył się ona „na dziko” poza bastionem w okolicy wsi Pijary. Odebrali go żołnierze Batalionów Chłopskich, paląc snopki i w ten sposób ściągając pilota.
– zrzut przeznaczony dla placówki zrzutowej „Tulipan” koło Warzyna w Obwodzie Jędrzejów, przejęty koło wsi Załęze, 7 km na północny wschód od Koniecpola, Obwód Włoszczowa, przez oddział BCH.
*****
PIĄTEK, 8 KWIETNIA: W POLSCE
1525 r. – król Zygmunt I Stary i wielki mistrz Albrecht Hohenzollern podpisali traktat krakowski, który kończył formalnie tzw. wojnę pruską oraz ustanawiał sekularyzację pruskiej gałęzi zakonu i powołanie lennego księstwa Prus Książęcych.
1794 r. – Insurekcja kościuszkowska: Tadeusz Kościuszko mianował Bartosza Głowackiego chorążym regimentu grenadierów krakowskich w nagrodę za bohaterstwo wykazane w bitwie pod Racławicami.
1919 r. – założono Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
1940 r. – początek masowych egzekucji dokonanych przez Rosjan na polskich oficerach, policjantach, funkcjonariuszach Straży Granicznej i Służby Więziennej – jeńcach wojennych z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Strzałami w tył głowy zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje ponad 22 tysięcy jeńców.
1979 r. – w Londynie odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP na Uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego.
1986 r. – w Londynie odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP na Uchodźstwie Kazimierza Sabbata.
*****
PIĄTEK, 8 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś w Warszawie gościć będzie premier Mołdawii Natalia Gavrilita. O godz. 9.30 spotka się z nią premier Mateusz Morawiecki. Zaplanowana jest konferencja prasowa premierów. Dwa kolejne punkty odbędą się w parlamencie, gdzie o godz. 11.15 szefowa mołdawskiego rządu spotka się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a o godz. 11.50 z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Następnie premier Gavrilitę o godz. 12.30 podejmie w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.
# # #
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau udaje się dziś do Rzeszowa, gdzie weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Troiki OBWE: Szwecji, Polski i Macedonii Północnej.
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał, że podczas wizyty w Rzeszowie, minister Rau – w charakterze urzędującego przewodniczącego OBWE – odwiedzi centrum recepcyjne na granicy – w Korczowej.
W Rzeszowie podniesione zostaną także kwestie intensyfikacji działań oraz kroki na rzecz powstrzymania pogłębiania się kryzysu humanitarnego związanego z wojną na Ukrainie.
# # #
Dziś w Nowej Dębie na Podkarpaciu minister obrony Mariusz Błaszczak będzie obserwował szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy, głównie z formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej i 82. Dywizji Powietrznodesantowej z USA, której żołnierze zostali przerzuceni do południowowschodniej Polski tuż przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Wcześniej szef MON weźmie udział w uroczystym slubowaniu klas mundurowych w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym (woj. podkarpackie).
# # #
Dziś z wizytą w Polsce będzie przebywał minister spraw zagranicznych Republiki Chorwacji Gordan Grlić Radman. Rano spotka się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem. Na godz. 10 zapowiedziana jest wspólna konferencja prasowa obydwu ministrów. Następnie, około godz. 11, minister spraw zagranicznych Chorwacji spotka się w Senacie z marszałkiem Tomaszem Grodzkim. Z kolei o godz. 16.30 zostanie przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę.