Złote pióro wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza oraz 5 tys. zł od Radia Kielce czekają na zwycięzcę trzeciej już edycji konkursu literackiego, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Tak widzę świat, tak go czuję. Suplement – drugi front”. Prace można przesyłać do końca kwietnia.
– To doskonała forma terapii, a na pewno odreagowania stresu związanego i z pandemią, i z wojną – mówi wojewoda Zbigniew Koniusz. – Ten „drugi front” wprost nawiązuje i odwołuje się do tego, że na Ukrainie mamy, dosłownie rzecz biorąc, drugi front. Nasze przemyślenia, nasza wrażliwość, nasze widzenie tej sytuacji przelane na papier mogą być albo formą terapii, albo formą pewnego pamiętnika z tego, co się dzieje – podkreśla.
Wojewoda Zbigniew Koniusz zapowiada, że prace staną się również dokumentem z trudnych czasów, w jakich przyszło nam żyć.
– Ważne jest dla naszych dzieci, dla naszych wnuków, jak przejdziemy przez covid i jak przejdziemy przez wojnę. My wojnę pamiętamy z przekazu rodziców, dziadków. Teraz nasze dzieci będą mieć te wiadomości z pierwszej ręki, a kiedy to przelejemy na papier, to będzie to już dokument historyczny – zauważa.
Do napisania pracy zachęca także prof. Małgorzata Krzysztofik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, która również w tym roku zasiada w jury konkursu.
– Mamy sytuację wyjątkową: nikt z nas się nie spodziewał pandemii, która nas dotknęła dwa lata temu, a w tym roku dotknęła nas wielka tragedia wojny na Ukrainie, bo przecież wszyscy razem tę wojnę przeżywamy bardzo boleśnie. Bardzo proszę byście wzorem lat poprzednich, sięgnęli po pióra i podzielili się swoimi przeżyciami, spostrzeżeniami, emocjami związanymi i z pandemią, i z wojną, i z pomocą Ukraińcom – zachęca.
W jury znajdą się również: prof. Anna Wzorek z UJK oraz Stanisław Nyczaj, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Pisząc pracę konkursową, warto pamiętać, że musi ona spełniać określone wymogi. Zgodnie z regulaminem, musi to być opowiadanie napisane w języku polskim, do tej pory niepublikowane, o długości nie przekraczającej 6 tys. znaków. Musi zawierać tytuł oraz być opatrzone notką o autorze.
Prof. Małgorzata Krzysztofik przypomina, że literatura piękna rządzi się swoimi prawami. Jej podstawowe wyznaczniki to obrazowość i fikcyjność.
– Czym jest obrazowość? Najprościej ujmując, to jest zdolność do tworzenia bogatych wyobrażeń w umyśle czytelnika. Jeśli chodzi o kreację bohaterów, dobrze by było, gdyby ten bohater był wyrazisty. Bo jakich bohaterów literackich zapamiętujemy? Takich, którzy czymś się wyróżniają, są specyficzni. Chodzi po prostu o to, byśmy umieli opowiedzieć jakąś krótką historię, jakiś ułamek historii, żeby nasz czytelnik sobie coś wyobraził, coś przeżył – podsumowuje.
Prace należy wysyłać do końca kwietnia, pod adres: konkurs@kielce.uw.gov.pl. W temacie maila należy podać „Konkurs – imię i nazwisko autora”.
Organizatorami konkursu są: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz Polskie Radio Kielce.