Klinika Jednorożec w Bocheńcu koło Małogoszcza przyjmie dziś kolejną grupę chorych dzieci z Ukrainy.
Zorganizowana przez Fundację Herosi we współpracy z amerykańską organizacją St. Jude Global klinika powstała na potrzeby ukraińskich małych pacjentów, którzy wymagają kontynuacji leczenia onkologicznego. Chore dzieci przyjadą do Kielc specjalnym pociągiem ratunkowym, a potem przewiezione będą do Kliniki Jednorożec.
Rzecznik Fundacji Herosi, Renata Henriques powiedziała, że z Bocheńca dzieci wymagające specjalistycznej pomocy medycznej są kierowane do placówek w innych krajach.
– Początkowo odbieraliśmy je bezpośrednio z granicy polsko-ukraińskiej i organizowaliśmy im transport do naszych szpitali. Okazało się jednak, że skala potrzeb z czasem stała się olbrzymia. W obliczu coraz większego obłożenia szpitali w Polsce niezbędne było wypracowanie innego mechanizmu, o znacznie szerszym zasięgu. I tu właśnie nieoceniona jest rola organizacji St. Jude Global. Już ponad 20 krajów wyraziło chęć przyjęcia dzieci. Są to państwa Unii Europejskiej, ale też Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone. Klinika Jednorożec w Bocheńcu funkcjonuje jako ośrodek triażowy i tranzytowy – powiedziała Renata Henriques.
Dr Andrij Seniuta, dyrektor szpitala dziecięcego we Lwowie poinformował w rozmowie z Polskim Radiem, że chore dzieci przewożone są do jego placówki m.in. z Sum na północy Ukrainy, z Zaporoża i Charkowa, z miejsc, gdzie wojna przybrała największe, przerażające rozmiary. Jak wyjaśnił – dzieci następnie transportowane są do Polski, a na ich miejsce przywożeni są kolejni pacjenci.
Od początku agresji Rosji na Ukrainę, Klinika Jednorożec w Bocheńcu przyjęła 100 dzieci z chorobami nowotworowymi, które trafiły potem do placówek w innych państwach.
Do polskich ośrodków onkologicznych przywożeni są pacjenci, którzy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.