Na kieleckim rynku można oglądać wystawę złożoną ze zdjęć i archiwaliów przekazanych przez mieszkańców całej Polski, także Świętokrzyskiego. Ekspozycja została przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Oficjalnie zostanie otwarta w czwartek, 9 czerwca o godzinie 12.00.
Beata Białek, rzecznik prasowy Archiwum Państwowego w Kielcach informuje, że wystawa przedstawia życie w czasach II Rzeczpospolitej, a więc od zakończenia I wojny światowej.
– To bardzo ciekawa wystawa, która powstała w ramach projektu pod nazwą „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Projekt miał na celu uświadomienie, jak cenne są nasze rodzinne archiwa i jak ciekawe historie możemy na ich podstawie opowiedzieć, a także jak warto je zabezpieczać, by mogły służyć kolejnym pokoleniom – podkreśla.
W ramach tego projektu tylko do Archiwum Państwowego w Kielcach trafiło ponad 2000 fotografii, 260 ulotek, wizytówek i zaproszeń, a nawet 4 filmy. Niektóre z tych materiałów znalazły się na ogólnopolskiej ekspozycji prezentowanej obecnie w Kielcach. To m.in. dokumenty dotyczące II Pułku Legionów i życia rodzinnego należących do tej jednostki żołnierzy.
– Zobaczymy tam całą historię II Rzeczpospolitej, w tym historię wyznaniową, walki o niepodległość, historię kina, komunikacji, a także historię kobiet, które walczyły o niepodległość i jak wyglądało ich życie w tym czasie. Jest też moda, życie społeczne, np. fotografie z uroczystości rodzinnych, choćby ślubów. Są też świadectwa szkolne i cechowe – wymienia Beata Białek.
Ekspozycję „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczpospolitej” można oglądać na kieleckim rynku do końca czerwca. Beata Białek podkreśla, że warto zobaczyć ją także po zmroku, ze względu na interesujące oświetlenie. Podczas otwarcia wystawy, 9 czerwca o 12.00, po ekspozycji oprowadzi jej kurator, dr Anna Krochmal.
Beata Białek podkreśla, że to niejedyne atrakcje przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. 9 czerwca będzie można zwiedzić na co dzień niedostępne przestrzenie Archiwum Państwowego przy ul. Kusocińskiego 57 w Kielcach, np. pracownię digitalizacji i konserwacji. Z kolei w rynku archiwiści będą czekać na mieszkańców przy dwóch punktach konsultacyjnych.
– Jeden z nich będzie związany z projektem Archiwa Rodzinne Niepodległej, a drugie z projektem „Archiwum pandemii A.D. 2020″. Nasi koledzy archiwiści będą radzić jak zadbać o prywatne zbiory, jak zabezpieczać dokumenty i fotografie oraz tworzyć domowe archiwum – dodaje.
Archiwiści będą czekać na rynku od 12 do 15.00. Natomiast siedzibę przy ul. Kusocińskiego można zwiedzać od 10 do 15.00, nie są wymagane zapisy.