Wspaniałe głosy, wśród nich Grażyna Brodzińska, Joanna Woś i Adam Zdunikowski, Kuba Badach, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a także Martin Garcia Garcia – światowej sławy pianista i laureat ostatniego Konkursu Chopinowskiego – między innymi ci artyści wystąpią podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Impreza odbędzie się w dniach 2-10 lipca.
Sercem wydarzenia jest Busko-Zdrój, ale jak mówi Waldemar Sikora, burmistrz miasta, festiwal jest ważny także dla całego regionu.
– Tak duża grupa melomanów, która co roku uczestniczy w festiwalu, świadczy o tym, że on wpisał się już na stałe do kalendarza wydarzeń na terenie województwa, a także wpłynął na melomanów, którzy przyjeżdżają do Buska w tym czasie z różnych zakątków Polski. To też ważne dla naszych kuracjuszy, którzy mają dodatkowe atrakcje – podkreśla.
Muzyka zabrzmi nie tylko w Busku-Zdroju
Zgodnie z panującą od lat zasadą, koncerty goszczą w różnych zakątkach województwa świętokrzyskiego. Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreśla, że nie są to tylko duże ośrodki, ale także małe miejscowości.
– Po raz pierwszy dołączy kościół w Młodzawach Małych, gdzie będziemy na zaproszenie wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza. Po raz pierwszy festiwal zagości też w Parku Kultury w Starachowicach. Będziemy również w Złotej, Ożarowie, w Wiślicy, Skalbmierzu, Solcu-Zdroju, Staszowie, Szydłowie i Chmielniku, także tych miejsc festiwalowych jest dużo. Publiczność stanowią nie tylko kuracjusze, przyjezdni, ale także osoby związane z tymi innymi miastami. Staramy się, żeby nasz festiwal był rozpropagowany i mógł dotrzeć z kulturą, wysoką wszędzie tam, gdzie o tę kulturę jest bardzo trudno – tłumaczy.
Tegoroczną edycję festiwalu oficjalnie zainauguruje operetka „Wesoła wdówka” w wykonaniu zespołu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, ale jak zapowiada Artur Jaroń, w programie znalazły się koncerty o różnym charakterze:
– Będą w zasadzie wszystkie formy muzyczne, które do tej pory pojawiały się na festiwalu, więc publiczność powinna być usatysfakcjonowana. Będzie laureat trzeciej nagrody Konkursu Chopinowskiego Martin Garcia Garcia, ale też Kamil Pacholec – finalista konkursu oraz juror, prof. Wojciech Świtała. Wiele będzie też koncertów śpiewanych, operowych, oratoryjnych. Ogromnie cieszę się z premierowego wykonania na festiwalu wielkiej Mszy c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale również będzie koncert oratoryjny z gwiazdą instrumentalną – Krzysztofem Jakowiczem – nestorem polskich skrzypków. Ten wieczór będzie dedykowany pamięci Krystyny Jamroz. Będą też koncerty rozrywkowe, promenadowe – dodaje.
Będzie nowe słoneczko na buskiej promenadzie
Jak zawsze jest miejsce dla młodych muzyków, a także dla artystów wywodzących się z buskiej ziemi. Wystąpi również Zespół Muzyki Dawnej z Kijowa – Partes.
Podczas tego festiwalu będą dwie światowe prapremiery, dwóch kompozycji napisanych przez świętokrzyskich kompozytorów: Jerzego Mądrawskiego i Pawła Koreptę.
Festiwal rozpocznie się 2 lipca, ale Maria Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury zapowiada, że tegoroczna wielka podróż po świecie muzyki, rozpocznie się wydarzeniem towarzyszącym, jakim będzie wernisaż wystawy Leona Tarasewicza. Zaplanowano go na piątek, 1 lipca.
– Wielka instalacja 20 na 10 metrów stanie na terenie Tężni. Sam profesor pojawi się na wernisażu – zapowiada.
Jak co roku, nie zabraknie Kawiarenek Festiwalowych, w których zasiądą, m.in. Grażyna Brodzińska, Martin Garcia Garcia, czy Kamil Pacholec. Podczas jednego ze spotkań publiczność będzie miała też okazję poznać bliżej śpiewaka Adama Zdunikowskego. Ten wybitny tenor, od lat związany z festiwalem, w tym roku odsłoni swoje Słoneczko Festiwalowe w Parku Zdrojowym.
Czas kupić bilet
Na wiele wydarzeń jest wstęp wolny. Na te biletowane warto już kupić wejściówki, bo jak mówi dyrektor Maria Wiśniewska, szybko znikają. Można je nabyć w kasie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz przez stronę internetową.
Budżet tegorocznego festiwalu wynosi pawie 1 mln zł. Tę kwotę udało się zgromadzić dzięki wsparciu sponsorów, natomiast 280 tys. zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – z programu „Muzyka” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.