Fragmenty posadzki, konstrukcji architektonicznych oraz pozostałości fundamentów prawdopodobnie dwóch ołtarzy odkrył zespół badawczy, który zakończył pracę w kościele św. Jakuba w Sandomierzu. Jest to XIII-wieczna ceglana świątynia, najstarsza w mieście. Prace wykonywane były w jej wnętrzach, na granicy nawy i prezbiterium.
Jak powiedział archeolog Andrzej Gołębnik – jeden z ołtarzy jest nowożytny, natomiast drugi zapewne pochodzi ze średniowiecza. Teraz trudno mówić bliżej o datach, na razie są hipotezy robocze, które wymagają zastanowienia i opracowania na podstawie wykonanej podczas prac dokumentacji. Odnaleziony materiał należy ze sobą zestawić i porównać.
– Każdy z odnalezionych elementów jest istotny, ale na tę chwilę nie wiadomo, jak bardzo. Historię bada się etapami. W pewnym momencie może okazać się, że coś, do czego dotarliśmy jest rozstrzygające – stwierdził archeolog.
Wspomniał także o tajemniczym murze odkrytym podczas prac, o którym nie wiedziano do tej pory. – To solidny fundament przegrody, ale czym faktycznie był i z czym był związany, to można będzie stwierdzić po zakończeniu prac badawczych – powiedział Andrzej Gołębnik.
Justyna Kamińska, która na prace archeologiczne w kościele św. Jakuba uzyskała grant z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśliła, że zespół , który zajął się badaniem świątyni jest interdyscyplinarny, co ma duże znaczenie dla całego projektu. Oprócz dwóch archeologów, w jego skład wchodzi także architekt oraz ona, jako historyk sztuki.
Część znalezisk, po przebadaniu i opisaniu, trafi z powrotem na swoje miejsce, ale nie wszystkie. Na prośbę dominikanów, do których należy kościół, niektóre odkrycia prezentowane będą w świątyni na specjalnej ekspozycji. Na pewno znajdzie się tam posadzka, która była ułożona z dużych bloków kamienia.
– One nie są dodatkowo dekorowane, wręcz proste, ale stanowią ważne świadectwo historii tego kościoła i myślę, że bardzo ciekawie będzie je obejrzeć, kiedy zostaną porządnie wyeksponowane – stwierdziła Justyna Kamińska.
Ojciec Marcin Lisak, przeor klasztoru ojców dominikanów powiedział, że wiąże z tymi badaniami dwojakie nadzieje. Ich wyniki mogą służyć konserwatorom jako podpowiedź, czym należy się zająć, aby to miejsce umocnić, podratować, czy podreperować. Oprócz tego przeor ma nadzieję, że dzięki wizycie specjalistów można będzie czegoś się dowiedzieć o historii pierwotnego kościoła.
Obecna XIII-wieczna świątynia stoi na miejscu jeszcze starszego kościoła. Według mistrza Wincentego Kadłubka, kościół św. Jakuba został ufundowany przed 1211 rokiem przez piastowską księżniczkę Adelajdę Kazimierzównę, córkę Kazimierza II Sprawiedliwego. Fundatorka, po śmierci 8 grudnia 1211 roku, została w nim pochowana.