Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że zachorował na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla tych osób ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Dlatego dziś na placu Artystów w Kielcach przedstawiciele Fundacji DKMS promowali ideę honorowego dawstwa szpiku kostnego.
Anna Dorsz z tej organizacji poinformowała, że w województwie świętokrzyskim już 217 osób oddało szpik chorym osobom i dzięki temu uratowały im życie.
– W województwie świętokrzyskim w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 40 tys. osób, z których szpik kostny oddało już 217 – dodała Anna Dorsz.
W 2017 szpik kostny oddał Radosław Ozdoba. Jak mówi, czuje ogromną satysfakcję z tego, że uratował komuś życie.
– Zapisałem się do bazy, bo uważam, że tak po prostu trzeba. Nie trzeba reagować wtedy, kiedy dzieje się tragedia, tylko należy im zapobiegać. Fundacja odezwała się do mnie po kilku latach od rejestracji. Skontaktowali się w kwietniu, a szpik oddałem już w czerwcu – dodał Radosław Ozdoba.
Dzięki takim osobom jak Radosław Ozdoba żyje m.in. 17-letni Piotr Turek. Na białaczkę zachorował, gdy miał zaledwie cztery lata i wówczas zaczęła się jego walka z chorobą. Kilka razy wydawało się, że białaczka została pokonana, ale później ponownie atakowała. Piotr Turek już trzy razy miał wznowy tej choroby, a przeszczep szpiku przeszedł w grudniu 2019 roku. Jak mówi, jest bardzo wdzięczny osobie, która uratowała mu życie.
– W końcu mogę spotykać się z innymi osobami, mogę chodzić, wyjeżdżać z rodzicami na wakacje. Wcześniej moje życie musiałem dzielić ze szpitalem. Bardzo się cieszę z mojego obecnego życia, czuję się szczęśliwy – dodał Piotr Turek.
28 maja przypada Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Z tej okazji w Kielcach 28 i 29 maja po raz kolejny odbędzie się akcja rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zapisy prowadzone będą na placu Artystów w godzinach 10.00 – 20.00.