Uroczystości z okazji 228 rocznicy Uniwersału Połanieckiego odbywają się dziś (niedziela, 8 maja) w Połańcu. Był to akt prawny, którego celem była poprawa sytuacji chłopów pańszczyźnianych.
Ogłosił go w 1794 roku Tadeusz Kościuszko. I to właśnie dokonaniom Tadeusza Kościuszki, jego patriotyzmowi i zaangażowaniu w sprawy Polski w dużej mierze poświęcona była dzisiejsza uroczysta sesja Rady Miasta w Połańcu.
Wśród uczestników uroczystości był minister w Kancelarii Premiera Michał Cieślak, który powiedział, że należy pamiętać o tak ważnych wydarzeniach jak Uniwersał Połaniecki bo pamięć i świadomość historyczna buduje w nas poczucie patriotyzmu.
– Wtedy możemy powiedzieć, że jest to nasza mała ojczyzna, kiedy wiemy jak powstawała, co ją kształtowało. Wówczas traktujemy ten kawałek ziemi jako nasz, o który należy zadbać – mówił minister Michał Cieślak. I zapewniał, że nadal będzie wspierał Połaniec w jego rozwoju.
Jacek Nowak, burmistrz Połańca podkreślał, że Uniwersał Połaniecki jest dla miasta i jego mieszkańców niezwykle istotny, ponieważ dzięki niemu stworzyła się nowa historia. Miasto jest doceniane w Polsce i na świecie. Dzięki elektrowni, która teraz należy do Enei, rozwój nabrał dużego tempa, do czego przyczynił się także wybudowany kilka lat temu most na Wiśle. – W strefie inwestycyjnej osiedlają się nowe podmioty gospodarcze. Połaniec sięga po środki unijne i rządowe. To wszystko powoduje, że widzimy przyszłość bardzo pozytywnie – dodał burmistrz.
Radosław Matusiewicz, prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu powiedział, że członkowie tej formacji są dumni z kontynuowania tak chlubnych tradycji. – Jednym z podstawowych celów jest krzewienie patriotyzmu, ale mądrego, z szacunkiem dla wszystkich narodów jak i dla wszystkich ludzi – tłumaczył Radosław Matusiewicz.
Po sesji Rady Miasta uczestnicy uroczystości uformowali pochód, na czele którego szła orkiestra dęta działająca przy Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, a za nią członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego w strojach z epoki, następnie goście uroczystości, władze miasta, powiatu, poczty sztandarowe różnych organizacji oraz szkół.
Przy pomniku Tadeusza Kościuszki złożone zostały kwiaty, po czym w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych odbyła się msza święta.