Około stu osób wzięło udział w II Sandomierskim Dyktandzie z Jajem, które odbyło się w sobotę (30 kwietnia) w sandomierskim ratuszu. Zorganizowano je dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat oraz dla młodzieży i dorosłych.
Po zakończonym pisaniu uczestnicy drugiej grupy wiekowej mówili, że dyktando nie było trudne, jednak można było polec na interpunkcji, jak również na złożonych przyimkach.
Karolina Chodosko z Sandomierza powiedziała, że chciała przede wszystkim sprawdzić swoje umiejętności. Jej zdaniem, kluczem do tego, aby dobrze znać język polski jest zarówno nauka ortografii, jak również systematyczne czytanie. Pani Amelia, sandomierzanka, podziela tę opinię. Jej zdaniem bez stałego kontaktu z książkami nie można dobrze znać języka ojczystego.
Wojciech Dumin, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu powiedział, że w dobie komputerów i telefonów komórkowych zainteresowanie dyktandem należy określić jako bardzo duże, co jest zjawiskiem budującym. Dzięki temu utrwalana jest poprawna polszczyzna, a dbałość o nią przekazywana kolejnym pokoleniom.
Wśród młodszej kategorii wiekowej zainteresowanie dyktandem było tak duże, że uczestników trzeba było podzielić na dwie grupy.
Tytuł mistrza ortografii w kategorii młodzież od 16. roku życia i dorośli otrzymała Agnieszka Buczkowska, a wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat Maciej Niezgoda. Zdobywcy pierwszych miejsc są spoza Sandomierza. Wśród uczestników byli mieszkańcy z różnych stron Polski, przeważali jednak sandomierzanie. Dla najlepszych nagrody rzeczowe ufundował burmistrz.