Dziennikarz, społecznik i regionalista Rafał Staszewski promował trzecią część swojej książki pt. „Świętokrzyskim szlakiem”. To zbiór wywiadów i reportaży o różnorodnej tematyce: z pogranicza historii, literatury i regionalizmu. Publikacja ukazała się tuż przed pandemią, ale ze względu na ograniczenia dotyczące zgromadzeń, spotkanie autorskie odbyło się dopiero teraz.
Autor jest także prezesem Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo Ossolin” i autorem tekstów piosenek. W 2012 roku otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury II Stopnia.
W jego publikacji znajdziemy m.in. wywiady z ciekawymi ludźmi, związanymi z ziemią świętokrzyską. Jedną z takich postaci jest Krzysztof Fus, sandomierzanin, prekursor polskiego kaskaderstwa filmowego. Człowiek, który trzy razy przeżył śmierć kliniczną. Wśród wywiadów znajdziemy też rozmowy z Alicją Majewską i Elżbietą Dzikowską.
W publikacji wyraźnie widać także głębokie zainteresowanie autora sandomierskim ziemiaństwem. Pojawia się np. wątek dwóch nieistniejących już dworów: w Jachimowicach w gminie Samborzec i w Nasławicach w gminie Klimontów. Rafał Staszewski spotkał ludzi, którzy przedstawili mu dużo ciekawych historii na temat tych miejsc. O dworze w Nasławicach pisał w swoich „Dziennikach” także Stefan Żeromski, który, jak wiadomo, miał tutaj rodzinę, u której często bywał.
– Żeromski odwiedzając swoich krewnych, często ten pałacyk w Nasławicach mijał i zostawił m.in. zapiski, że było to piękne miejsce, latem często dobiegała stamtąd muzyka z fortepianu. Tego pałacu już nie ma, nic po nim nie zostało. Bardzo zainspirowały mnie te stwierdzenia do poszukiwania materiałów na temat dworu w Nasławicach – dodaje Rafał Staszewski.
Książka zawiera także zdjęcia archiwalne i współczesne opisywanych miejsc.
– Zawsze kiedy wpadły w moje ręce jakieś interesujące materiały, archiwalia, to nie próbowałem zatrzymać tego tylko dla siebie. Uważam, że są to rzeczy, które powinno się upowszechniać i czynić dostępnymi dla wszystkich, tym się kieruję pisząc książki i reportaże – podkreślił Rafał Staszewski.
Publikacja została wydana dzięki wsparciu finansowemu Województwa Świętokrzyskiego.