W Szydłowie odbyły się dwudniowe obrady Kapituły Rycerstwa Polskiego. Działające od 25 lat gremium, skupiające grupy rekonstrukcyjne z całego kraju, po raz pierwszy obradowało w województwie świętokrzyskim. Wybrano nowe władze, co było też okazją do podsumowania ostatnich dwóch lat.
Ustępujący hetman kapituły Arkadiusz Dzikowski powiedział Radiu Kielce, że był to owocny, ale i zarazem trudny czas, ponieważ wprowadzonych zostało wiele reform. Epidemia uniemożliwiała organizowanie imprez plenerowych, turniejów i pokazów, jak również spotykanie się w większych grupach, co zmusiło rekonstruktorów, aby swoją działalność przenieść choć w części do Internetu i korzystać z sieci.
– Dla grup rekonstrukcji historycznych był to obszar nowy, z którego trzeba było nauczyć się korzystać. Uważam, że teraz, w czasie wychodzenia z pandemii nie można już całkowicie zrezygnować z sieci, my musimy tam pozostać ze względu na odbiorców, a jednocześnie aktywnie działać tak, jak przed koronawirusem – dodał Arkadiusz Dzikowski, który po wyborach Kapituły Generalnej Rycerstwa Polskiego został zastępca hetmana, czyli hetmanem polowym.
Paweł Krakowiak, namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów poinformował, że dla tej formacji obrady zakończyły się bardzo pozytywnymi decyzjami. Turniej rycerski, który odbędzie się 3 lipca w Szydłowie został objęty patronatem Kapituły Rycerstwa Polskiego, co nadaje mu znacznie większą rangę i jest promocją bractwa jak i Szydłowa. Od tego roku turniej szydłowski zyska nową formułę. Turnieje średniowieczne odbywały się konno, były walki i konkurencje zręcznościowe, co zostanie pokazane w Szydłowie na początku lipca.
Obrady Kapituły Rycerstwa Polskiego miały charakter zamknięty. Atrakcją był uroczysty przemarsz rekonstruktorów ulicami Szydłowa, od zamku do synagogi, w historycznych strojach. Dziś uczestnicy obrad wzięli udział w mszy w kościele św. Władysława, po czym zjazd został oficjalnie zakończony.