100 lat temu, 21 kwietnia 1922 roku do Kielc przybył 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów. Dziś uhonorowano tę rocznicę. O godzinie 10.00 zapalono znicze pamięci na ulicy Wrzosowej.
Wzruszenia nie ukrywała Danuta Żbikowska, córka żołnierza 2. pułku oraz prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, które było głównym organizatorem uroczystości. Jak tłumaczyła ulica Wrzosowa i budynek, gdzie jeszcze niedawno mieściła się szkoła jest szczególnie ważne.
– To miejsce gdzie były koszary, tutaj właśnie przyjechali pierwsi żołnierze. Dzięki temu, że w tym miejscu jest tablica pamiątkowa ufundowana przez państwa Kadzidłowskich możemy się co roku spotykać i zapalić znicz pamięci – mówiła Danuta Żbikowska.
Znicz pamięci zapalili również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8. Mikołaj Jastrzębski i Zosia Turek podkreślali, jest to dla nich ważna tradycja. – Musimy pamiętać o tych, którzy bronili naszej ojczyzny – mówili młodzi ludzie.
Znicz zapalił również Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.
– Tutaj, sto lat temu mieli swoją siedzibę ci, którzy dbali o rozwój naszego miasta zarówno kulturalny jak i infrastrukturalny. Ale też dawali przykład bohaterstwa, patriotyzmu, przelewali krew, oddawali życie za naszą powstającą z niewoli ojczyznę – mówił parlamentarzysta.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski przypominał też ważną rolę 2. pułku w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. – Artylerzyści oddawali swoje życie za Polskę również w Katyniu. Ważne, żeby ta pamięć trwała również w następnych pokoleniach – stwierdził wicewojewoda.
Współorganizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej. Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN mówiła, że artylerzyści stacjonujący w Kielcach pomagali osobom bezrobotnym i ich rodzinom. Zwiększali też znaczenie miasta.
Znaczenie rocznicy podkreślał Janusz Knap, prezes Radia Kielce, który brał udział w obchodach. Jak mówił historia 2. pułku pokazuje jak ważna i ciekawa jest przeszłość Kielc i naszego województwa.
– Troska o pamięć, o naszą tożsamość narodową jest bardzo ważna, dlatego Radio Kielce angażuje się we wszystkie takie projekty. Mam nadzieję, że nigdy nie zabraknie ludzi, którzy o taką pamięć walczą jak Danuta Żbikowska i Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów – powiedział Janusz Knap.
Druga część uroczystości miała miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury, gdzie występy artystyczne prezentowali uczniowie kieleckich szkół. W WDK otwarto dwie wystawy poświęcone żołnierzom, którzy sto lat temu przybyli do Kielc. Jedna wystawa nosi tytuł „Adiutant Pułku Artylerii” i poświęcona jest Tadeuszowi Rojkowi, ojcu Danuty Żbikowskiej. Przygotował ją Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Druga wystawa to „2 Pułk Artylerii Lekkiej w grafice”. Autorem prac jest Marek Wacław Judycki.