180 ratowników i osób cywilnych bierze udział w wojewódzkich ćwiczeniach „Wielka Woda 2022”, które odbywają się na zalewie w Cedzynie i na ulicy Zielnej w Kielcach. Ćwiczenia polegają na inicjowaniu sytuacji kryzysowych związanych z podtopieniami i sprawdzaniu, jak w tych sytuacjach radzą sobie ratownicy.
Brygadier Mariusz Góra, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach podkreśla, że głównym celem ćwiczeń jest doskonalenie działań ratowniczych podczas powodzi oraz sprawdzenie współpracy między jednostkami.
– Działania związane z anomaliami pogodowymi wymagają zgrania nie tylko sił PSP i OSP, ale także sił współdziałających. Zarządzanie kryzysowe ma tu pole do popisu, bo musimy skoordynować zabezpieczenie, ewakuację mieszkańców, znalezienie dla nich nowego lokum oraz zabezpieczenie materiałów, które wykorzystujemy w akcji. To są przeważnie wielowątkowe działania, w które zaangażowane są również samorządy oraz jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego – wyjaśnia bryg. Mariusz Góra.
Ćwiczenia obejmują cztery założenia taktyczne, zwane epizodami.
– Pierwszym epizodem jest zabezpieczenie tamy na zalewie w Cedzynie i tu ćwiczymy uszczelnianie przesiąków. W kolejnym epizodzie mamy grupę na obozowisku, która zostaje odcięta poprzez podniesienie się stanu wody na zalewie. Tym osobom należy udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy i ewakuować ich w bezpieczne miejsce. Trzeci epizod polega na wypompowaniu wody z terenów zalanych i tam strażacy ćwiczą z pompami o dużej wydajności. Ostatni epizod rozgrywa się na ulicy Zielnej w Kielcach, tam przy wezbraniach rzeki mieszkańcy mają kłopot, ponieważ woda zalewa im posesje. Właśnie tam staramy się ćwiczyć jak najlepsze zabezpieczenie, które pozwoli ochronić okolicznych mieszkańców w sytuacji realnego zagrożenia – mówi brygadier.
W ćwiczeniach uczestniczą jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG), w tym Centralnego Odwodu Operacyjnego i Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. Policja, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa i Transportu Sanitarnego, przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Kielcach i Urzędu Miasta Kielce.