Programy regionalne na lata 2021- 2027, będące na końcowym etapie negocjacji z Komisją Europejską, to jeden z głównych tematów obrad Konwentu Marszałków Województw, który odbył się w Sandomierzu. Emma Toledano Laredo, przedstawicielka Komisji Europejskiej przedstawiła uwagi unijnych instytucji do polskich programów regionalnych.
Urzędniczka podkreślała, że w sercu polityki spójności jest wsparcie innowacji. Polska ciągle pozostaje w tyle w tej kwestii. Dodała, że w nowej perspektywie unijnej, będzie ograniczone finansowanie budowy dróg, ale za to wsparcie otrzymają dobre projekty dotyczące tworzenia transportu publicznego. Chodzi o tzw. czysty transport, oparty na niskoemisyjności oraz o tworzenie nowych połączeń kolejowych. Priorytetem będzie gospodarka ściekowa w aglomeracjach, a także wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej oraz opieki ambulatoryjnej, a nie szpitali. Duży nacisk położony będzie na projekty poprawiające jakość powietrza. W obszarze turystyki i kultury, wspierane będą projekty uwzględniające zrównoważony rozwój.
Marszałek Andrzej Bętkowski, który przewodniczył dzisiejszym obradom powiedział, że marszałkowie nie do końca podzielają stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie finansowania POZ-ów, a nie szpitali. W kwestiach inwestycji, zgłaszano uwagi dotyczące dofinansowania budowy dróg. Marszałkowie podkreślali też konieczność zwrócenia uwagi na kryzys związany z uchodźcami. Marszałek Bętkowski dodał, że szczególnie w tych obszarach oczekiwane będą zmiany priorytetów.
W części obrad uczestniczył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który podkreślił znaczenie tego spotkania, ponieważ wspólnie można wypracować metody ubiegania się o dotacje. Przypomniał o rządowych funduszach, które płyną do samorządów.
– Jest co dzielić i jest nad czym pracować. Polska już dawno jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, nie mamy się czego wstydzić, mamy prawo być w gronie państw, które czegoś chcą. Wszyscy w UE powinni być równi. Chcemy być państwami stowarzyszonymi, bo to daje nam instrument do potężnego rozwoju, z jednoczesnym zachowaniem tożsamości narodowej – dodał.
W obradach w sposób zdalny uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej.
Na zakończenie obrad, województwo świętokrzyskie przekazało przewodnictwo w konwencie Lubelszczyźnie.