Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził Muzeum Narodowe w Kielcach. Placówka współprowadzona przez resort kultury, w ciągu ostatnich czterech lat przeszła gruntowny remont. Wartość prac renowacyjnych, w ramach projektu „Pałac w muzeum, muzeum w Pałacu” wyniosła ponad 21 mln zł. Część pieniędzy pochodziła z funduszy ministerstwa kultury.
Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec przypomniał, że w ramach ministerialnego wsparcia kielecka placówka muzealna pozyskała ponad 20 mln zł.
– Pałac zmienił swoje oblicze. Warto było podjąć się takiej inwestycji, bo jest to perła w koronie świętokrzyskich zabytków. Mamy się czym pochwalić. To także, wraz z katedrą kielecką, pomnik historii. Przepełnia nas duma, a jednocześnie jesteśmy wdzięczni ministrowi za to, że dba o świętokrzyską kulturę w bardzo szerokim ujęciu. A widać to po ilości pieniędzy jakie są przeznaczane na ochronę zabytków, a także różne inne formy kultury. Kultura jest także elementem budowania tożsamości narodowej – podkreśla parlamentarzysta.
Jak mówi Robert Kotowski, dyrektor muzeum, w ramach remontu wykonano niezwykle istotne prace renowacyjne, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pałacu.
– Do najbardziej spektakularnych przedsięwzięć należała konserwacja portretów i malowideł ściennych w sali portretowej. Wykonana została konserwacja stropu ramowego. Odnowione zostały także dwie tapiserie, które wymagały gruntownego remontu. Ponadto, zmodernizowana została galeria. Pałac zmienił swoje oblicze także z zewnątrz. Wykonany został remont elewacji. Na fasadę budynku wróciły figury posłów szwedzkich – wylicza.
W zwiedzaniu placówki po remoncie ministrowi Piotrowi Glińskiemu towarzyszyli przedstawiciele władz województwa, a także świętokrzyscy parlamentarzyści.
Jak mówi poseł Marek Kwitek, pieniądze wydane na przywrócenie dawnego blasku dla Pałacu Biskupów Krakowskich to bardzo dobra inwestycja.
– To już kolejna wizyta w regionie wicepremiera Piotra Glińskiego, który przeznacza olbrzymie kwoty na ratowanie zasobów dziedzictwa narodowego i kulturę także w województwie świętokrzyskim. Jeszcze nigdy w historii naszego kraju na ten cel rząd nie przeznaczał tak dużych funduszy – dodaje.
– Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach to szczególne miejsce nie tylko dla historii Kielc, ale i całego kraju. To dobrze, że minister Piotr Gliński może zobaczyć jak zostało wykorzystane ministerialne wsparcie – ocenia senator Krzysztof Słoń.
– To w tym miejscu Józef Piłsudski podpisywał pierwsze dokumenty wolnej Polski. Jest to także sanktuarium poświęcone marszałkowi Piłsudskiemu. Przeprowadzona renowacja obejmuje szereg unikatowych elementów, zarówno zewnętrznych, które niekiedy znikały na dziesiątki lub setek lat, jak i wewnętrznych np. sali portretowej czy sklepień. Niezwykle skrupulatna praca konserwatorska, której efekty możemy teraz podziwiać – mówi.
Zdaniem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, remont Muzeum Narodowego w Kielcach potwierdza, że inwestycje w kulturę i troska o dziedzictwo narodowe to odpowiedni kierunek działań ministerstwa i rządu.
– Dzisiejsza wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego zaświadcza o tym jak ważna jest kultura i dziedzictwo narodowe. Na przykładzie uroczyście otwartego Muzeum Archeologicznego w Wiślicy możemy się przekonać, że to coś więcej niż tylko placówka muzealna, to ważny fragment naszej tożsamości. Niezwykle się cieszę, że minister Gliński w tak bezprecedensowy sposób dofinansowuje projekty z regionu jak i te w całym kraju – dodaje.
– Wizyta pana ministra jest zwieńczeniem inwestycji prowadzonych w ostatnich latach w pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach – dodał marszałek województwa Andrzej Bętkowski.
– Obecnie mamy ostateczny kształt tych działań, co szczególnie widać spoglądając na wnętrza budowli. Dla mnie szczególnie ważna jest pomoc jakiej udzielił minister Piotr Gliński w zakresie odnowy oddziału naszego muzeum narodowego w Wiślicy. Największe wsparcie trafiło jednak do muzeum w Kielcach. Finalnie można powiedzieć, że ten zespół pałacowy to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce – podkreślił.
– To ważny dzień dla regionu świętokrzyskiego, zwłaszcza gdy mówimy o inwestycjach związanych z kulturą – zauważa przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Andrzej Pruś.
– Mamy się czym pochwalić. Renowacja muzeum narodowego w Kielcach kosztowała ponad 20 mln złotych. Dziś możemy zobaczyć efekty tej inwestycji. Odnowione sale robią wrażenie i można nawet stwierdzić, że wyglądają tak, jak wtedy, gdy zostały oddane do użytku po budowie. To przedsięwzięcie pokazuje również jak współpraca pomiędzy samorządem województwa, a ministerstwem kultury może zaowocować wymiernymi efektami, przynosząc pożytek i przykład całemu społeczeństwu – dodał.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się także z mieszkańcami Kielc i odwiedził plac remontowanego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.