29 absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych złożyło dziś uroczystą przysięgę wojskową skróconej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wydarzenie odbyło się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.
12-dniowe szkolenie rozpoczęło się 27 czerwca i przystąpiło do niego 31 ochotników. Zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, ppłk Krzysztof Orzech jest zadowolony, że kolejne osoby dołączają do polskiego wojska.
– Ci żołnierze są bardzo zmotywowani i jako absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, widać, że mają ze sobą bagaż doświadczeń. Wiedzą też jak działa wojsko, co było im wytłumaczone przez nauczycieli – mówi Krzysztof Orzech.
Na Bukówce oraz na terenie poligonu w Nowej Dębie duży nacisk położono na ćwiczenia praktyczne.
– Żołnierze byli ćwiczeni w zakresie szkolenia ogniowego, czyli wykonywania strzelań w różnych warunkach, także w nocy kiedy widoczność jest ograniczona. Głowna nacisk położony był na zagadnienia taktyki i zachowania bojowego na współczesnym polu walki- wyjaśnia zastępca komendanta.
Szeregowy elew Adrian Banasik zaznacza, że służba wojskowa od dziecka była jego marzeniem.
– Postanowiłem spróbować, wstąpiłem do Liceum Ogólnokształcącego Kadetów Rzeczpospolitej Polskiej i kontynuuję tę przygodę. Szkolenie dało nam możliwość sprawdzenia się i jestem pewny, że chcę iść na studia oficerskie. Przysięga była dla nas ważnym momentem, bo przełamaliśmy barierę z cywila na bycie w strukturze wojskowej – twierdzi Banasik.
Podobne zdanie ma szeregowy elew Bartosz Pociepnik, który chce zostać wojskowym zawodowym.
– Przez trzy lata uczęszczałem do Liceum Kadetów RP w Lipinach i zdecydowałem, że chcę się dalej kształcić w Kielcach. Wybrałem to miejsce ze względu na świetnie wyszkoloną kadrę, bardzo dobry sprzęt i dowódców. Instruktorzy dużo od nas wymagali, każde ćwiczenie wymagało od nas samodyscypliny. Nic nas szczególnie nie zaskoczyło, ponieważ byliśmy do tego dobrze przygotowani. Co dalej? Oczywiście chciałbym zostać zawodowym wojskowym – dodaje elew.
Po przysiędze każdy ochotnik otrzymał stopień szeregowego rezerwy.
Następnie żołnierze rozpoczynają 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne.
Osoby, które nie są absolwentami, a chciałyby wziąć udział w szkoleniu mogą zapisać się na 28- dniowy kurs przygotowawczy – przypomina ppłk Artur Gołębiowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku- Zdroju.
– Kryterium, które uprawnia do pełnienia tej służby to obywatelstwo polskie, skończone 18 lat oraz badania, które potwierdzą dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Wymagana jest też niekaralność. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa trwa do 12 miesięcy. Pierwszy okres trwa właśnie 28 dni, a potem zaczyna się 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne – tłumaczy Artur Gołębiowski.
Zgłoszenia można składać do Wojskowych Centrów Rekrutacji, które mieszczą się w Kielcach, Sandomierzu i Busku-Zdroju.