Połączone siły świętokrzyskich i podkarpackich wodniaków, ekologów oraz przyrodników rozpoczęły dzisiaj rekonesans wzdłuż brzegów Wisły oraz na jej wysepkach w celu opisania gniazdujących tam ptaków. Działaniami objęto teren od starego portu w Sandomierzu w stronę Dymitrowa Małego oraz od Sandomierza do Zawichostu. Wszystko zostanie udokumentowane na fotografiach.
– W przyszłości w miejscach gniazdowania ptaków będą zainstalowane tabliczki z informacją na ten temat oraz z apelem do ludzi, aby nie podchodzili w ich pobliże. W tym zakresie będziemy współpracować z Fundacją Ptasie Horyzonty – powiedział Krzysztof Pitra, jeden z uczestników wyprawy, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Siedleszczany. Klub jest autorem projektu.
Bogdan Myśliwiec, fotograf, dziennikarz i podróżnik powiedział, że omijanie miejsc gniazdowania ptactwa w okresie lęgowym jest niezwykle ważne, ponieważ wystraszony ptak odlatuje z gniazda i zostawia tam pisklęta, czy jaja, z góry skazane na to, że same nie przetrwają.
Janusz Wepsięć z Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników „Wolne Rzeki” powiedział, że nad Wisłą żyją bardzo ciekawe gatunki ptaków, szczególnie na jej piaszczystych wyspach. Nad rzeką spotkać można m.in. zimorodki, rybitwy, sieweczki, bieliki, czarne bociany, a także jaskółki brzegówki budujące swoje gniazda jak norki, w skarpach wiślanych. Nad Wisłą w rejonie Sandomierza i Tarnobrzega występuje także ostrygojad, znany przede wszystkim znad morza.
Stanisław Baska, prezes Fundacji SMK – Fundusz Lokalny, która dofinansowała wniosek na eko-rekonesans Wisły powiedział, że w planach jest to, aby fundacja miała swoich stałych społeczników, którzy będą dbać o tablice na wyspach, kontrolować czy nie zostały porwane przez rzekę. Jego zdaniem, takie systematyczne działania przyniosą efekty, świadomość ludzi dotycząca korzystania z Wisły będzie coraz większa.
Fotografie, które powstaną podczas wypraw będą zaprezentowane w tym roku na specjalnej wystawie.