Wystawa poświęcona polskim skałom i minerałom oraz niepowtarzalny widok na panoramę regionu świętokrzyskiego. To jedne z atrakcji, które możemy zobaczyć w Rezerwacie Góra Miedzianka oraz w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance.
Jak mówi Grzegorz Pabian, przewodnik świętokrzyski i kustosz muzeum, po wejściu na Górę Miedziankę, możemy podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram w województwie świętokrzyskim.
– Panorama z góry jest w skali 360 stopni, czyli mamy pełny obraz z wysokości 354 m. n.p.m. Istotne jest to, że panorama jest z punktu naturalnego, czyli tak, jak to stworzyła przyroda. Tam się znajduje taki grzebień skalny, czy grań skalna i samo to powoduje, że czujemy się jakbyśmy byli w Pieniach, czy na Giewoncie. Z resztą Góra Miedzianka określana jest jako „Świętokrzyski Giewont”, czy „Trzy Korony Świętokrzyskie”- wyjaśnia kustosz.
Około 40 proc. turystów, którzy decydują się na wejście na wzniesienie odwiedza też jedyne w województwie muzeum górnictwa, które znajduje się na terenach byłej kopalni. Jedną z atrakcji jest wieża szybowa, która w tym roku obchodzi 120-lecie istnienia.
– Nasze muzeum składa się z kilku części. Pierwsza dotyczy górnictwa kruszcowego, czyli miedzi, ołowiu i srebra. Druga część poświęcona jest górnictwu skalnemu, a trzecia dotyczy działalności braci Łaszczyńskich, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozpowszechnienia kopalni kruszców w Miedziance. Natomiast czwarty fragment to wystawa czasowa. W tym roku od maja mamy ekspozycję z Muzeum Ziemi w Warszawie i Polskiej Akademii Nauk – „Skały i minerały ozdobne Polski”, które możemy wykorzystać w jubilerstwie jako kamienie ozdobne. Dodatkowo mamy też sklep z pamiątkami wykonywanymi na miejscu- dodaje Grzegorz Pabian.
Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance otwarta jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 17. Bilet wstępu kosztuje od 6 do 8 zł.