Mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, od dziś (poniedziałek, 8 sierpnia) przez dwa dni ma przystanek przy Ośrodku Kultury w Staszowie. Każdy zainteresowany astronomią ma okazję, w niekonwencjonalny i przystępny sposób poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.
Mobilne planetarium to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku mieści się ok. 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień można zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Wszyscy uczestniczący w pokazach otrzymują „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu. Na miejscu, w planetarium jest możliwość korzystania z interaktywnych eksponatów, zadawania pytań i eksperymentowania pod okiem edukatorów.
– To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem. Eksponaty dają szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę – zapewniają organizatorzy .
Dzisiaj wejścia do mobilnego planetarium odbywają się od godziny 10.00 do 17.00, a jutro od 9.00 do 13.00. Są bezpłatne.