Mieszkańcy Staszowa i okolic mają niecodzienną okazję zgłębienia wiadomości o astronomii i obejrzenia nocnego nieba w środku dnia. Mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik z Warszawy ulokowało się w sąsiedztwie Staszowskiego Centrum Kultury.
To namiot w kształcie kopuły o średnicy pięciu metrów. Wchodzący do niego otrzymują poduszki do siedzenia, a podczas seansu nad głowami pojawiają się gwiazdozbiory, które aktualnie można zobaczyć na niebie.
Uczestnicy seansu uczą się m.in. jak wyznaczać kierunki świata na podstawie Wielkiego Wozu, który prowadzi do gwiazdy polarnej. Druga część pokazu, to podróż do różnych planet, a ostatnia jest wyprawą poza naszą galaktykę. Mamy możliwość oglądania jej od zewnątrz.
– To co prawda tylko przypuszczenia, bo tam nikogo ani niczego nie było, nawet sondy, ale domyślamy się jak to wygląda ponieważ obserwujemy inne galaktyki – powiedział Łukasz Kozłowski z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Osoby, które dzisiaj odwiedziły mobilne planetarium były bardzo zadowolone. Jak mówili naszej reporterce, to okazja, aby dowiedzieć się czegoś interesującego, dotychczas nieznanego, odkryć niebo na nowo, popatrzeć na nie zupełnie inaczej niż do tej pory.
Seanse trwają 35 minut. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach, w poniedziałek (8 sierpnia) do godz. 17.00, a we wtorek (9 sierpnia) od godz. 9.00 do 13.00. Planetobus odwiedza różne miejsca w Polsce. Jest to wspólny projekt Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.