Spotkania autorskie, debaty, warsztaty, kiermasz książek, konkursy ale także koncert, rajd rowerowy, gra miejska, konkursy z wysokimi nagrodami i śniadanie na trawie – między innymi takie atrakcje czekają na miłośników literatury przez najbliższe dni. W piątek, 2 sierpnia rozpoczyna się „Pociąg do literatury. II Herling-Grudziński Festiwal”.
– Celem Festiwalu jest przede wszystkim promocja czytelnictwa, wartościowej literatury, rozbudzenie potrzeb czytelniczych, integracja wielu instytucji oraz pasjonatów literatury wokół idei czytania – mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, jeden z organizatorów wydarzenia.
– To wyjątkowe święto dla miłośników literatury nie tylko z Kielc, ale z całej Polski. Zaprosiliśmy wspaniałych twórców, bo jeśli czytamy, to spotkania z nimi są dla nas interesujące. Są to m.in. Agata Passent, Andrzej Stasiuk, Anita Werner, Anna Kańtoch, Robert Małecki, który pisze kryminały na światowym poziomie. Wśród twórców będzie także Grzegorz Kozera – kielecki pisarz. Będą też inni regionalni twórcy, poeci, jak Adam Ochwanowski, Barbara Wrońska, Szczęsny Wroński czy Magdalena Brzezińska – wymienia.
Lista gości jest długa. Znaleźli się na niej pisarze, poeci, dziennikarze, artyści, naukowcy, pedagodzy, sportowcy z kraju i z regionu świętokrzyskiego. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zapowiada, że w tym roku podczas festiwalu będzie można usłyszeć projekt muzyczny, przygotowany przez znanego multiinstrumentalistę, kompozytora Ygora Przebindowskiego.
– Stworzył projekt „Powidoki. Portrety. Miron Białoszewski w setną rocznicę urodzin”. Twórczość pisarza będzie interpretować Mariusz Ostrowski – aktor pochodzący z Kielc – wyjaśnia. Pierwszy dzień festiwalu będzie szczególnie ważny dla kieleckiej książnicy.
– Wtedy nastąpi uroczyste nadanie MBP imienia Jerzego Pilcha – wspaniałego pisarza, felietonisty, miłośnika sportu, ale także słodkości i kotów – dodaje Anna Żmudzińska.
„Pociąg do literatury. II Herling Grudziński Festiwal” to także wiele działań o charakterze edukacyjnym. Jak mówi Jolanta Białek z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym, od samego początku znajdowały się one w założeniach festiwalu.
– Mamy seminarium prof. Tadeusza Sucharskiego „Lekcje z Herlinga”. Pan profesor jest znany z tego, że potrafi mówić w przystępny sposób. W zeszłym roku uczniowie byli zachwyceni i mam nadzieję, że w tym roku będzie tak samo. Pan profesor weźmie także udział w debacie „Pisarze wyklęci – Gustaw Heling Grudziński i Józef Mackiewicz”. Ci panowie nie bardzo się lubili, a my chcemy ich połączyć, i wyjaśnić uczniom na czym polega „wyklętość” tych wybitnych pisarzy – tłumaczy.
Festiwalowi towarzyszyć będzie kiermasz książek, który zaplanowano w dniach 2-3 września przy ul. Sienkiewicza. Wezmą w nim udział wydawnictwa: Afera, Agora, Alegoria, Amaltea, Claroscuro, Części Proste, Duży Wygodny Druk, Wydawnictwo Jedność, Kwiaty Orientu, Muza, Paśny Buriat, Silver, Sonia Draga, Wielka Litera, Wydawnictwo Czarne, You&Ya.
Organizatorami festiwalu są: Wzgórze Zamkowe, Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz Muzeum Zabawek i Zabawy.
POCIĄG DO LITERATURY – PROGRAM
Pliki:Pociąg do literatury program