Ma prawie 25 metrów długości, zagrał w filmie, a teraz będzie gościł marynarzy, którzy służyli na jego pokładzie. Mowa o kutrze torpedowym ORP Odważny, który jest jednym z najważniejszych eksponatów skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego. Za dwa tygodnie spotkają się tu wszyscy, którzy wojskową i morską przygodę życiową odbywali właśnie na Odważnym.
Kuter na Bałtyku służył 13 lat, w tym czasie szlify marynarskie zdobyło na nim kilkuset żołnierzy. Młodszy chorąży Janusz Sidorowicz czas spędzony na Odważnym wspomina z dużym sentymentem.
– Służyłem od 1984 roku do jego kasacji w styczniu 1986 roku, byłem motorzystą, czyli odpowiadałem za napięcie i prędkość. Jednostka nie była przystosowana do długich rejsów, zgodnie z planem miała wypływać najwyżej na dobę, my jednak dostawaliśmy rozkazy służby trwającej 9-12 dni. Pamiętam, że choć hałas dochodził czasami do 160 decybeli, to spało się bardzo dobrze.
Po trzech latach emerytury ORP Odważny zagrał także w filmie „Podróże Pana Kleksa”. Od 1990 roku jest w Muzeum w Skarżysku. Jak przypomina dyrektor Grzegorz Bień już sam transport kutra nie był łatwy.
– Wisłą został przyciągnięty do Sandomierza, na brzeg został wyciągnięty zimą, kiedy pozwalały na to warunki pogodowe, a w końcu, specjalnym transportem był przewieziony do Skarżyska. Ta podróż trwała cztery dni. Podczas przejazdu trzeba było m.in. podnosić linie trakcji energetycznej. Kiedy Odważny został już ustawiony na muzealnym placu wybudowano specjalną kładkę, która pozwala wejść ponad jego pokład.
Zjazd marynarzy służących na ORP Odważnym, ale i innych jednostkach pływających zaplanowany jest na 17 i 18 września.
– Przyjadą marynarze z różnych stron, niektórzy z pobliskiego Suchedniowa, ale także znad morza, z Dolnego i Górnego Śląska, a nawet z zagranicy. Wielu z nich zapowiedziało przyjazd z małżonkami, co przeczy obiegowej opinii o tym, że marynarz ma kobietę w każdym porcie – dodaje Grzegorz Bień.
Spotkanie będzie okazją do posłuchania wspomnień, ale także uczestniczenia w koncercie „Skarżysko ludziom morza” . Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, a komunikacja miejska w Skarżysku będzie kursowała w taki sposób, aby umożliwić mieszkańcom dotarcie do Muzeum.