W Sandomierzu dobiegają końca prace przy budowie systemu przeciwpowodziowego za ponad 200 mln zł. Na ukończeniu jest brama przeciwpowodziowa w prawobrzeżnej części miasta. To jeden z głównych elementów całej inwestycji, którą zaplanowano po powodzi w 2010 roku, kiedy to zalana została część Sandomierza.
Wrota przeciwpowodziowe mają chronić teren pomiędzy wałem Wisły, a wałem opaskowym.. Jak poinformował Radosław Radoń, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Krakowie, cała konstrukcja jest żelbetowa, wykorzystano na nią ponad 3 tysiące metrów sześciennych betonu, 180 ton stali zbrojeniowej i 150 ton stali konstrukcyjnej. Zainstalowano stalowe konstrukcje zamocowane na głębokości od 12 do 18 metów poniżej terenu, żeby woda nie podmyła konstrukcji. Wrota są dwuskrzydłowe, wykonano je ze stali. Mają wysokość 12 metrów i taką samą szerokość.
Otwierają się do wnętrza, w kierunku portu, który na wypadek powodzi będzie mógł być wykorzystywany w ten sposób, że wszystkie jednostki pływające z lewobrzeżnej części Sandomierza byłyby przetransportowane tutaj. Nie stwarzałyby niebezpieczeństwa zerwania się i uszkodzenia mostów.
Brama przeciwpowodziowa już stoi.
– Nawet gdyby doszło do jakiegoś zagrożenia powodziowego, to jesteśmy w stanie ją domknąć i uszczelnić, aby już w tym momencie spełniała swoje zadanie. Najpóźniej do końca października będzie w pełni funkcjonalna – dodał dyrektor Radoń.
Przypomnijmy- w ramach projektu dotyczącego ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza przebudowane zostały 3 przepompownie w Szewcach, Zajeziorzu i Nadbrzeziu. Zupełnie nowa przepompownia powstała w Koćmierzowie, w miejscu, gdzie Wisła przerwała wał w 2010 roku. Zadaniem tej konstrukcji jest zbieranie wód powodziowych głównie z rzeczki Atramentówka.
Dodatkowo zmodernizowane zostały oba wały czyli lewy i prawy rzeki Koprzywianki – dopływu Wisły. Aktualnie dobiegają końca prace przy wzmocnieniu i podwyższeniu wału opaskowego, znajdującego się między Wisłą, a hutą szkła.
W planach są kolejne inwestycje przeciwpowodziowe chroniące Sandomierz, a to z powodu zmieniającego się klimatu i pojawiających się nowych zagrożeń. Parce dotyczyć będą modernizacji wałów w lewobrzeżnej części miasta, w rejonie oczyszczalni ścieków. Taką potrzebę pokazały aktualizowane mapy zagrożenia powodziowego.Obecnie pracują nad tym projektanci.