W czwartek (8 września) w Kościele Katolickim przypada uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia rozpoczynają się główne uroczystości odpustowe w sanktuarium w Sulisławicach.
Biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz na antenie Radia Kielce przypomniał, że narodzenie każdego człowieka wnosi coś nowego do świata.
– Narodzenie Maryi było zapowiedzią przyjścia na świat Zbawiciela, Syna Bożego. Ludzkość przez wiele tysiącleci na to oczekiwała – podkreślał. Biskup odniósł się także do swojej wczorajszej homilii w Sulisławicach, w której podkreślał znaczenie obrony życia dzieci nienarodzonych. – Przede wszystkim musimy formować, nie wystarczy protestować, choć np. w USA protesty doprowadziły do wyroku Sądu Najwyższego w obronie życia. Trzeba uwrażliwiać szczególnie młodych, że pod sercem matki poczyna się człowiek, to nie jest zlepek komórek. On też ma prawo do życia. Kobieta, która go poczęła ma prawo do swojego szczęścia, ale jej dziecko także. Jeśli tego nie zrozumiemy, to doktryna Kościoła pozostanie czymś obcym, niejasnym, nieodpowiadającym duchowi czasu. A przecież troszczymy się o dzieci, przyjmujemy teraz w czasie wojny dzieci ze wschodu, są sierocińce, jest w Sandomierzu okno życia, dlaczego mamy zapomnieć o dziecku, które dopiero się poczęło – pytał biskup.
Gość Radia Kielce zwracał uwagę, że tradycja pielgrzymowania jest w Polsce nadal żywa.
– Pomimo laicyzacji, zmiany trendów i oferty, którą mają ludzie, jeśli chodzi o sposoby spędzania wolnego czasu, mimo tego, że świat się zmienia, ludzie idą w pielgrzymce do sanktuarium, to znaczy, potrzebują Boga, sacrum. Jednocześnie chcą być razem, modlić się razem, śpiewać. Myślę, że pielgrzymka zawsze będzie aktualna – dodał.
Gość Radia Kielce zwrócił uwagę, że Polska jest silna miłością do Matki Bożej. – Maryja przez dzieje naszego narodu wielokrotnie pokazała, jak bardzo się o nas troszczy – przypomniał. Dzisiejsza uroczystość bywa też nazywana świętem Matki Bożej Siewnej. W czasie mszy świętych w Sulisławicach będzie święcone ziarno na zasiew.
Biskup odniósł się także do rozpoczynającego się w niedzielę, 11 września, tygodniowego odpustu na Świętym Krzyżu.
– To najstarsze polskie sanktuarium, znane w całej Polsce, ale jeśli nie będziemy się tam spotykali wokół relikwii Krzyża Świętego, to będzie to tylko punkt na mapie turystycznej polski. Trzeba dostrzegać wymiar religijny tego miejsca – zaznaczył.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz będzie na Świętym Krzyżu przewodniczył sumie odpustowej o 12.00 w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Będzie to dzień szczególnie dedykowany pielgrzymom z diecezji sandomierskiej.