W niedzielę (11 września) rozpoczynają się tygodniowe uroczystości w najstarszym polskim sanktuarium – Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Pierwszego dnia sumie odpustowej o godz. 12.00 będzie przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystość odbędzie się przy ołtarzu polowym.
Każdego dnia do sanktuarium będą przybywać konkretne grupy wiernych – zapowiada o. Krzysztof Czepirski, rektor bazyliki na Św. Krzyżu.
– W poniedziałek, 12 września, Święty Krzyż tradycyjnie gości pielgrzymkę leśników i pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mszy świętej o 12.00 będzie przewodniczył biskup Edward Frankowski. We wtorek, 13 września, na Św. Krzyżu zgromadzą się przedstawiciele służb mundurowych: policji, wojska, służby więziennej i straży pożarnej. Mszy świętej o 12.00 tego dnia będzie przewodniczył ks. mjr Krzysztof Ziobro, proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach – zapowiada.
W środę, 14 września, a więc w główną uroczystość ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, sumie odpustowej przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz – zapowiada o. Marian Puchała, superior klasztoru.
– To nowa inicjatywa, aby ten dzień zawsze był dedykowany szczególnie pielgrzymom z diecezji sandomierskiej. Oczekujemy jak najwięcej pielgrzymów, sądzę, że to się będzie stopniowo rozwijać. Zawsze w tygodniu odpustowym docierają do nas różne pielgrzymki piesze, rowerowe i autokarowe – dodaje.
14 września zaplanowano także nocne czuwanie wspólnot Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem biskupa Janusza Mastalskiego.
Dzień później na Świętym Krzyżu zgromadzą się wspólnoty Żywego Różańca. Od 10.00 do 18.00 w bazylice będzie możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu. W ciągu całego dnia odmówione zostaną też wszystkie części różańca.
Z kolei w piątek, 16 września, do sanktuarium świętokrzyskiego będą pielgrzymować leśnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. Tego samego dnia Akcja Katolicka diecezji: sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej zaprasza na Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Rozpocznie się ono o godzinie 20.00 drogą krzyżową sprzed Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej.
Natomiast 17 września na Święty Krzyż przyjadą z całej Polski grupy Rycerstwa Niepokalanej – zapowiada o. Krzysztof Czepirski.
– Polecamy o godzinie 13.00 przygotowany przez Miriam i Przyjaciół z Niepokalanowa koncert „Oratorium o pokoju”. Wystąpi chór i orkiestra symfoniczna, łącznie ok 40 osób, pod dyrekcją o. Andrzeja Sąsiadka – informuje.
Ostatniego dnia odpustu, w niedzielę, 18 września, ojcowie oblaci zapraszają szczególnie osoby chore i starsze. Po każdej mszy świętej będzie można przyjąć sakrament namaszczenia chorych.
Poza niedzielami, msze święte w całym tygodniu odpustowym będą odprawiane o 12.00 i 18.00.
Ojciec Marian Puchała zapowiada, że w czasie uroczystości odpustowych relikwie Drzewa Krzyża Świętego będą prezentowane uroczyście w najstarszym, barokowym relikwiarzu. Główne uroczystości: 11, 14 i 18 września będą się odbywały przy ołtarzu polowym. W te dni wjazd na Święty Krzyż będzie ograniczony. Z Huty Szklanej będzie jednak kursował bezpłatny autobus, z którego każdy chętny będzie mógł skorzystać.
– Przez długie wieki, do XV- XVI wieku, zanim zafunkcjonowało sanktuarium na Jasnej Górze, Święty Krzyż był pierwszym sanktuarium narodowym w Polsce. Zdarzało się, że odpusty przyciągały 30-50 tys. pielgrzymów. To było pierwsze sanktuarium w Polsce, przez długie wieki – podkreśla.
W tym roku hasło towarzyszące uroczystościom na Świętym Krzyżu brzmi: „Słuchajcie orędzia płynącego z Chrystusowego krzyża”. Każdy dzień będzie miał także swojego świętego patrona.
Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium zobaczą też efekty prowadzonych w ostatnim czasie prac remontowych. M.in. przywrócono oryginalną kolorystykę marmurowych części ołtarza w Bazylice, a obrazy Franciszka Smuglewicza przeszły zostały oczyszczone, odnowiono też freski w zakrystii i kaplicy Oleśnickich.