Przedstawiciele Fundacji DKMS zachęcali uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach do zarejestrowania się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Natalia Banasik z organizacji informuje, że do bazy wpisać można osoby od 18. do 55. roku życia.
– Żeby do nas dołączyć, należy zarejestrować się w naszej bazie. Trzeba spełnić wiele wymogów. To m.in. dobry ogólny stan zdrowia, wiek od 18 do 55 lat, trzeba wyrazić zgodę na jeden z dwóch sposobów pobrania komórek macierzystych, mieszkać na stałe w Polsce i być świadomym swojej decyzji – wylicza Natalia Banasik.
Kilka miesięcy temu swoje komórki macierzyste oddała Milena Budzyńska. Jak mówi – na telefon z fundacji z informacją o tym, że znalazł się jej bliźniak genetyczny, który potrzebuje jej pomocy czekała 3 lata.
– Towarzyszyły mi wtedy bardzo duże emocje. Pamiętam, że wtedy z wrażenia aż wstałam i zaczęłam chodzić po pokoju. Nie mogłam uwierzyć, że właśnie ja mam gdzieś tam na świecie genetycznego bliźniaka, który czeka na moją pomoc. Pobranie szpiku przypomina oddanie krwi. W tym przypadku również wykonuje się wkłucie do żyły. Nie boli, a można wiele dobrego zdziałać, uratować komuś życie. Może nigdy nie poznam tej osoby, ale sama myśl, że jej pomogłam napawa mnie ogromną radością. Wiem o niej tylko tyle, że to mężczyzna w przedziale wiekowym 20-30 lat mieszkający w Czechach – dodała Milena Budzyńska.
Po dzisiejszym spotkaniu, do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego zdecydowali się zarejestrować m.in. Bartek i Paweł.
– Za kilka miesięcy skończę już 18 lat i wtedy jak najszybciej zarejestruję się do bazy. Takie spotkania, jak to dziś zorganizowane w naszej szkole, na pewno zwiększą liczbę potencjalnych dawców komórek macierzystych i zwiększą również szansę na życie osobom, które tego szpiku potrzebują – dodał Bartek.
– Te spotkania również zwiększają świadomość społeczeństwa. Kiedyś, gdy powiedziałem rodzicom, że w przyszłości będę chciał zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego, wówczas powiedzieli mi, że to z pewnością boli. Okazuje się, że nie. Zapiszę się do bazy tej fundacji – powiedział z kolei Paweł.
Rejestracja do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego polega na wypełnieniu ankiety, która jest dostępna na stronie Fundacji DKMS. Następnie organizacja przysyła pakiet. Osoba, która chce dołączyć do bazy pobiera sobie specjalnym patyczkiem wymaz z wewnętrznej strony policzka i odsyła go do fundacji.
Obecnie w polskiej bazie Fundacji DKMS, w ramach projektu edukacyjnego #KOMÓRKOMANIA od 2016 roku zarejestrowanych jest prawie 70 tys. uczniów, z czego 570 osób, to uczniowie z województwa świętokrzyskiego. 11 z nich oddało już szpik innej osobie.