Prezentacja Biblii z 1577 r., projekcje filmów i zwiedzanie z przewodnikiem Wzgórza Zamkowego – to jedne z atrakcji, które podczas akcji „Noc Bibliotek” przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach.
Wydarzenie rozpoczęło się od zbiórki na Placu Świętego Wojciecha i spaceru z przewodnikiem do siedziby książnicy. Sylwester Kasprzyk, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Kielcach podkreśla, że tego wieczoru każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.
– Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach włączyła się w 8. edycję ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” przygotowując wiele atrakcji. To między innymi przedstawienie najciekawszych i najstarszych zbiorów, możliwość zagrania w gry planszowe oraz występ zespołu „Wonderland” – mówi dyrektor.
Wśród najciekawszych zbiorów, zaprezentowanych w książnicy znalazły się między innymi: „Atlas Wielkiego Elektora” z roku 1661, Prawa Konstytucyjne i Przywileje Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego z 1347 roku.
Najstarszym woluminem jest jednak Biblia z 1577 roku – informuje Edyta Grabowska, kierownik wspomagania edukacji i promocji PBW.
– Jest to jedna z nielicznych biblii zachowana w naszym kraju, która jako pierwsza została wydana w języku polskim. Gdyby nikt nam wcześniej nie powiedział co to jest, moglibyśmy nie skojarzyć od razu, że to Pismo Święte, ponieważ literki i słowa zmieniły od tego czasu kształt. Wolumin znajdujący się w naszej bibliotece jest dodrukiem w rocznicę koronacji Stefana Batorego. Dziś pokazujemy też „Atlas Wielkiego Elektora” wykonany na zlecenie Johanna Moritza dla Fryderyka Wilhelma. Jest to zbiór pięknie ilustrowanych map w skórzanej oprawie, ozdobionej metalowymi obiciami i herbem Elektora. W naszej bibliotece ten egzemplarz ma tylko 100 x 70 cm i jest bardzo ciężki, natomiast oryginał jest dwa razy większy i cięższy. Na mapie trudno znaleźć Kielce, ale bardzo łatwo znaleźć Chęciny czy Małogoszcz – dodaje kierownik.
W ramach akcji można było też zwiedzić Wzgórze Zamkowe wraz z przewodnikiem.