Na dawnym cmentarzu żydowskim w Opatowie odbędą się uroczystości 80. rocznicy deportacji Żydów z miasta do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Wśród uczestników wydarzenia będą goście z Izraela i Kanady, przedstawiciele organizacji żydowskich i duchowni różnych wyznań.
Wydarzenie rozpocznie msza święta odprawiona w południe w kolegiacie pw. św. Marcina w Opatowie. Po nabożeństwie goście spotkają się z przedstawicielami samorządu miasta.
Do Opatowa przyjedzie m.in. ponad 30-osobowa grupa z Izraela i Kanady, a wśród jej przedstawicieli będą potomkowie opatowskich Żydów.
O godz. 14.30 zaplanowano ceremonię upamiętnienia na cmentarzu żydowskim pod przewodnictwem rabina. Odbędzie się ona przy nowym, symbolicznym lapidarium, złożonym z macew – nagrobków żydowskich. Wydarzenie zwieńczy koncert pieśni chasydzkich w wykonaniu kantora Symchy Kellera z muzykami – w opatowskiej restauracji „Żmigród” o godz. 17.00.
Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski biskup Rafał Markowski oraz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Żydzi zaczęli osiedlać się w Opatowie w XVI w., a w latach 30. XVII w. powstała tu gmina żydowska. Od II połowy XVIII w. Opatów stał się ważnym ośrodkiem chasydyzmu. Przez stulecia opatowscy Żydzi zajmowali się handlem, rzemiosłem; byli właścicielami zakładów przemysłowych, urzędnikami, nauczycielami, lekarzami. W 1939 r. stanowili ponad połowę ludności miasta – ok. 5,8 tys. osób.
22 października 1942 r. Niemcy wypędzili mieszkańców utworzonego tu wcześniej getta na stację kolejową do położonych kilkanaście kilometrów dalej Jasic, skąd wywieziono ich do obozu w Treblince i zamordowano. Okupację przeżyło ok. 350 przedstawicieli żydowskiej społeczności Opatowa.
Uroczystości organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej oraz Urząd Miasta i Gminy w Opatowie.