Dom Muzealny w Opatowie wydał dwa albumy poświęcone wyjątkowym zbiorom, które można obejrzeć na żywo w placówce. Są jednak dodatkowo opracowane i przetłumaczone.
Jak informuje przewodnik Andrzej Żychowski, tegoroczny album „Przecież coś po nas zostanie” dotyczy żydowskiej korespondencji w latach 1844-1946. Jest wiele korespondencji kupieckiej, ale są również ciekawostki. Przeczytać możemy, czym zajmowali się m.in. opatowscy Żydzi jeszcze kilka miesięcy przed wywozem do Treblinki. To np. sprawy sądowe dotyczące eksmisji z mieszkania, za które ktoś nie płacił. Jak się okazuje sprawa ta odbywała się w czasie olbrzymiego niemieckiego terroru, dwa miesiące przed wywozem mieszkańców getta do obozu zagłady.
Jak dodaje przewodnik, jeden z Żydów w piśmie do sklepu filatelistycznego prosi, aby odpowiednio ofrankować kartę pocztową, ponieważ jest filatelistą. Ta korespondencja także miała miejsce w czasie zawieruchy wojennej. Jedną z największych ciekawostek jest wymiana kart pocztowych wybitnego pianisty Józefa Turczyńskiego, który trzykrotnie w czasie międzywojennym zasiadał w jury konkursu chopinowskiego, był także wydawcą dzieł Chopina. Pisze z bogatą Żydówką z Puław, która pobierała nauki u mistrza gry na fortepianie. Zachowało się dziewięć kart, z których możemy wyczytać, czego uczennica miała się nauczyć lub że nauczyciel nie może się z nią spotkać w umówionym dniu i proponuje zmianę terminu. Jak dodaje Andrzej Żychowski, wymiana kart świadczy o tym, jak zamożna była pani Edelman z Puław, skoro stać ją było na pobieranie nauk u tak znanego na całym świecie nauczyciela i znawcy Chopina.
Wiele listów przetłumaczono z języka rosyjskiego, hebrajskiego, czy niemieckiego. W albumie można zobaczyć zdjęcie oryginału, a tuż obok napis po polsku.
Drugi album przedstawia zbiory zgromadzone w ciągu 15 lat istnienia Muzeum Geodezji i Kartografii. Zbiory tej instytucji można oglądać w Domu Muzealnym. Album zawiera także informacje o ważnych postaciach geodezji z terenu powiatu opatowskiego.
Obie publikacje można nabyć w sklepiku Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. Autorami są: Andrzej Żychowski, Agnieszka Gołembiowska oraz Mateusz Czarnecki.