Kompozycje m.in. Mozarta, Vivaldiego i Moniuszki zabrzmiały w bazylice na Świętym Krzyżu. Koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Cappella Gedanensis zakończył obchody jubileuszu 70-lecia Radia Kielce.
Program wieczoru był zbudowany z utworów religijnych, począwszy od klasyki rodem z baroku, aż po utwory bliższe czasom współczesnym. Artur Jaroń, jeden z gospodarzy wieczoru, zwracał uwagę na artystów.
– Zespół Cappella Gedanensis pod kierownictwem znakomitego dyrygenta młodego pokolenia, Rafała Kłoczko, to zestaw wspaniałych instrumentalistów i śpiewaków kameralistów, którzy mogą sobie pozwolić na wykonywanie również partii solowych – zapowiadał.
„Coś wspaniałego”
Muzycy zachwycili. Słuchaczka Radia Kielce, pani Adela nie kryła entuzjazmu.
– To jest coś pięknego, przecudny zespół. Modlitwy takie były wzniesione do Boga, że chyba ten ukrzyżowany Chrystus usłyszał wszystko. To, co można było wypowiedzieć słowami, to zostało wypowiedziane muzyką. Coś wspaniałego – oceniła.
Koncert zakończył obchody 70-lecia Radia Kielce. Janusz Knap, prezes rozgłośni wyjaśnił, że wybór świętokrzyskiego sanktuarium nie był przypadkowy, ponieważ Święty Krzyż jest miejscem symbolicznym dla całego regionu.
– Od jego nazwy wzięło swoją nazwę nasze województwo. Jednak również dla Radia Kielce ma podwójne znaczenie. Oprócz tej wartości duchowej, to tu także stoi nadajnik, który zapewnia nam zasięg nie tylko na nasz region, ale też na sąsiednie. Zapewnia wszystkim słuchaczom dobrą łączność z radiem – powiedział.
Ojciec dr Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu powiedział, że Radio Kielce, a także inne media pełnią ważną rolę w życiu tego miejsca, ale też w szerzeniu Ewangelii.
– Święty Krzyż znajduje się na uboczu. Żeby różne uroczystości docierały do osób, które nie mogą w nich uczestniczyć, potrzebne są media. Cieszymy się, że Radio Kielce, czy TVP3 Kielce je transmitują – podkreślił.
„Duchowa uczta zakorzeniona w sacrum”
Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli także biskupi. Biskup kielecki Jan Piotrowski powiedział, że słucha Radia Kielce, a jeszcze częściej przegląda informacje na naszej stronie internetowej, dzięki czemu wie, co się dzieje w mieście i w regionie.
– Natomiast dzisiejsza uroczystość, ten koncert, to taka duchowa uczta, zakorzeniona w sacrum, w tym, co dla twórców było bardzo ważne, bo ubogacało ich życie, było inspiracją. Myślę, że współczesny człowiek, odchodząc od pewnych wartości duchowych i religijnych, bardzo dużo traci – zaznaczył.
– Radio Kielce, to radio, które jest blisko mnie – przyznał biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, Marian Florczyk.
– Jeżeli kogoś trzymam blisko siebie, to znaczy, że jest serdeczność, zaufanie, i tak właśnie jest między mną, a tymi wszystkimi osobami, które stanowią Radio Kielce – powiedział.
Patronat honorowy nad koncertem objął poseł na Sejm RP, Krzysztof Lipiec, który dziękował wszystkim osobom, które przez siedem dekad tworzyły Radio Kielce.
– Słuchasz i wiesz. Radio Kielce to nośnik dobrych informacji, dobrej muzyki, działa kojąco dla ducha. Mam wrażenie, że swoim istnieniem nadaje ton mieszkańcom województwa świętokrzyskiego. Jest medium rozpoznawalnym i życzę kolejnych dobrych jubileuszy – mówił.
Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że Radio Kielce jest związane z regionem świętokrzyskim, dlatego właśnie w sercu Gór Świętokrzyskich świętuje ten jubileusz.
– Razem z tymi wszystkimi, którzy chcą również podziękować Panu Bogu za to, że tylu dobrych ludzi przewinęło się przez Polskie Radio Kielce, wielu ludzi też znajduje w nim i radość, i ukojenie, i pocieszenie. Bardzo znamienna inicjatywa i cieszę się, że mogę być uczestnikiem tego historycznego wydarzenia – przyznał.
„Dobry znajomy”
– Radio Kielce to jak dobry znajomy – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.
– Który przekazuje wiadomości o tym, co się dzieje w rodzinach, w regionie. Tu znajdę zawsze dobrą muzykę – pobudzającą z rana, ale nastrajającą wieczorem. Także z Radiem Kielce jestem bardzo związany, nawet mam tyle samo lat – żartował.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zdradziła, że Radio Kielce towarzyszy jej od wczesnych godzin:
– To jest serwis informacyjny, to jest pobudka rano, to jest wiele wartościowych audycji, w tym poniedziałkowe, wieczorne dla seniorów. To ogromna przyjemność słuchania Radia Kielce i tego wszystkiego, co się dzieje na antenie. Radio Kielce spełnia swoją misję, jest tam, gdzie są ważne wydarzenia w regionie, jest tam, gdzie dzieją się ciekawe rzeczy. Jest wśród dzieci, dorosłych, ale także wśród seniorów – wymieniała.
Życzenia wielu wiernych słuchaczy
Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi nie krył, że z uwagą słucha naszych programów:
– Radio Kielce to 70 lat pracy w terenie i to, co mnie zachwyca, to to, że bardzo szeroko podejmuje tematy społeczne. Wyróżnikiem Radia Kielce jest to, że szanuje kulturę i dziedzictwo naszego regonu i jest w każdej gminie, w każdym miejscu. To moim zdaniem jest najpiękniejsze – mówił.
– Radio Kielce to nasze radio – ocenił wójt Bielin, Sławomir Kopacz.
– My w województwie świętokrzyskim żyjemy tym, czym żyje Radio Kielce, albo odwrotnie: Radio Kielce żyje tym, czym żyje region świętokrzyski. Cieszę się, że w tych wszystkich wydarzeniach, które się dzieją w gminie Bieliny, nawet w tych najmniejszych, ale dla nas ważnych, Radio Kielce jest z nami i informuje. Nasi mieszkańcy słuchają Radia Kielce, więc w naturalny sposób cieszymy się z tego jubileuszu 70-lecia, gratulujemy i życzymy wielu wiernych słuchaczy – zaznaczył.
W koncercie udział wziął także wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek, który przyznał, że z Radiem Kielce ma same pozytywne skojarzenia.
– Słucham radia od najmłodszych lat i tak zostało do tej pory. Cenię je za ciekawe informacje, szczególnie te z regionu, ale można tu także znaleźć muzykę i audycje na każdy temat. Myślę, że to radio dociera do każdego mieszkańca naszego województwa – stwierdził.
Koncert mógł się odbyć dzięki wsparciu sponsorów. Jednym z nich była Enea Elektrownia Połaniec. Jej prezes, Agnieszka Wojdan, powiedziała:
– W Enei jesteśmy wrażliwi na kulturę i sztukę. Uważamy, że kultura to znakomita inwestycja w rozwój i kształt przyszłych pokoleń. Dzisiejszy koncert jest dobrym przykładem, że Enea wspiera muzykę na najwyższym poziomie. Brzmienie chóru, instrumentów, głosy solistów, usłyszane w niezwykłej i pięknej scenerii, dostarczyły dziś wielu emocji i wzruszeń. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć tak dostojne wydarzenie – podkreśliła.
Wystawa grafiki
Koncert poprowadzili: Magdalena Sitek i Artur Jaroń. Wydarzeniu muzycznemu towarzyszyła wystawa grafiki Marka Wacława Judyckiego, pt. „Kapliczki. Na rozstaju dróg”, którą można oglądać w krużgankach świętokrzyskiego klasztoru.
Polskie Radio Kielce zaczęło nadawać 2 października 1952 roku.