Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Świętej Trójcy, czyli Ekumeniczna Świątynia Pokoju przy ul. Sienkiewicza 1 w Kielcach ma 185 lat. Budowano ją przez dwa lata, a poświęcenie odbyło się 4 grudnia 1837 roku.
Ksiądz Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii w Radomiu i w Kielcach podkreśla, że kościół ewangelicko-augsburski działa w Kielcach nieprzerwanie od 185 lat.
– Zalążki parafii były związane z działalnością ks. Stanisława Staszica i Szkoły Akademiczno-Górniczej w latach 20. XIX wieku. Było tu wtedy wielu fachowców z Niemiec, ewangelików. Jednak szkoła została przeniesiona do Warszawy. Ostatecznie, kościół powstał w 1837 roku. Komisja Województwa Sandomierskiego zgodziła się na to prawdopodobnie dwa lata wcześniej. To zawsze była niewielka parafia, chyba nigdy nie przekroczyła liczby 100 osób. Wielu parafian pochodziło z innych miejscowości, np. Masłowa, Białogonu, a nawet z okolic Włoszczowy. Kielce zawdzięczają ewangelikom m.in. teatr, a także rozwój przemysłu, bo rodziny Stumpfów i Karschów były wyznania ewangelicko-augsburskiego – dodaje.
Świętowanie jubileuszu rozpocznie się dziś (sobota, 3 grudnia). O godzinie 17.00 odbędzie się koncert z udziałem młodej pianistki i wokalistki Emilii Bałagi – uczennicy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Wystąpi także utalentowany pianista i organista z Radomia Ireneusz Wąsik oraz Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia – zapowiada ks. Wojciech Rudkowski.
– Jest to wyjątkowy chór ekumeniczny, do którego należą osoby z pięciu różnych kościołów chrześcijańskich, pokazując, że nawet jeśli księża nie zawsze potrafią się dogadać, to świeccy nie mają z tym problemu: potrafią razem wyjść i zaśpiewać, spotykają się też na wielu próbach, gdzie panuje znakomita atmosfera. Podczas koncertu usłyszymy kolędy i pastorałki. Będzie też premiera coveru utworu „Feliz navidad”, który został nagrany przez nasz chór w profesjonalnym studiu. Powstał też teledysk, który jest już dostępny w internecie – dodaje ks. Wojciech Rudkowski.
Natomiast w niedzielę, 4 grudnia, o godzinie 17.00 odbędzie się wykład prof. Jerzego Sojki pt. „Co zmieniła reformacja? Co wyróżnia protestantów?”. Godzinę później rozpocznie się koncert kompozytora, pieśniarza i gitarzysty Tomasza Żółtko.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.