26 proc. Polaków ma w tym roku zimowe plany wyjazdowe, w tym 9 proc. wyjedzie tylko w trakcie ferii zimowych – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wyjeżdżający w terminach innych niż ferie częściej decydują się na wypoczynek we własnym zakresie, głównie w Polsce.
Z kolei 74 proc. Polaków nie wybierze się na żaden wyjazd zimowy w 2023 r. Częściej pozostaną w domu osoby, które nie mają dzieci w wieku szkolnym (79 proc.), niż mające dzieci w takim wieku (52 proc.).
Główny analityk BIG InfoMonitor prof. Waldemar Rogowski zwrócił uwagę, że na tegoroczne plany wyjazdowe wpływa bieżąca sytuacja materialna Polaków.
– Wzrost kosztów życia przy jednoczesnym wzroście kosztów wyjazdów – oferty noclegów są nawet o 30 – 40 proc. droższe niż przed rokiem, przełożyły się na te decyzje – stwierdził. Komentując dla PAP wyniki badania zaznaczył, że widać w nim, gdzie wraz ze spadkiem zamożności, ubywa chętnych do wypoczynku zimowego.
Ci, którym środków nie wystarcza nawet na najpilniejsze potrzeby, mówią o swoich planach w co siódmym przypadku. Osoby, którym pieniędzy wystarcza na wszystkie wydatki i mogą jeszcze odłożyć – w co trzecim.
– Choć osoby zamożne w 60 proc. wskazań mają aspiracje wyjazdowe, to jednak nadal 40 proc. pozostaje bez żadnych planów, co wskazywałoby na to, że niezależnie od poziomu życia, podchodzimy dziś z większą rozwagą do większych wydatków – ocenił.
Wysłanie pociech na jakąś formę wypoczynku w trakcie trwania zimowej przerwy w nauce, która rozpoczęła się 16 stycznia i będzie trwać do końca lutego, planuje 39 proc. Polaków z dziećmi między 6 a 18 rokiem życia. Rodzice deklarują najczęściej wysłanie dzieci do rodziny (20 proc.). Co dziewiąty rodzic zainwestuje w wyjazd zorganizowany dla dziecka lub dla całej rodziny (11 proc.). Dla 5 proc. uczniów będą to wyłącznie półkolonie, czyli zorganizowane zajęcia w miejscu zamieszkania, bez noclegu.
– 30 proc. osób mających dzieci w wieku szkolnym jeszcze nie podjęło decyzji co do wyjazdu na ferie – odsetek osób, które zdecydują się na zimowy wypad może więc jeszcze wzrosnąć – dodał prof. Rogowski.
Osoby wyjeżdżające na ferie zimowe (w terminie ferii szkolnych w danym województwie) z taką samą częstotliwością wybierają zorganizowane samodzielnie wyjazdy krajowe oraz te do rodziny (43 proc.). Z kolei wyjeżdżający w terminach innych niż ferie częściej decydują się na zorganizowanie wypoczynku we własnym zakresie, głównie w Polsce (53 proc.). Zagranica to z kolei dwukrotnie częściej cel zimowych podróży osób bez dzieci w wieku szkolnym (32 proc.) niż tych, którzy je mają (15 proc.).
Natomiast 48 proc. Polaków deklaruje, że jest w stanie sfinansować wyjazdy na zimowy wypoczynek z bieżących dochodów. Co trzeci sięgnie do oszczędności (35 proc.). Dodatkową aktywność zarobkową w celu sfinansowania wyjazdu podejmuje, z kolei, 11 proc. ankietowanych, a 6 proc. – wykorzysta środki z bonów turystycznych. Co dziesiąty rodak zaznacza, że wyjazd nie wymaga od niego szczególnych nakładów finansowych. Natomiast 11 proc. zapożyczy się na poczet zimowego relaksu (pożyczka u rodziny, kredyt lub pożyczka w instytucji finansowej), niektórzy w więcej niż jednym miejscu.
Osoby nieplanujące wyjazdu uzasadniają to najczęściej (42 proc.) brakiem takiego zwyczaju – „nigdy nie wyjeżdżam na ferie”, w tym 26 proc. osób z dziećmi w wieku szkolnym i 44 proc. osób bez pociech w wieku szkolnym.
Na brak pieniędzy na wyjazdy wskazuje 24 proc. osób. Kolejne 21 proc. wspomina o wzroście kosztów pobytu w hotelach i pensjonatach. A część ze względu na finanse musi wybierać – albo urlop w okresie zimowym, albo w letnim i dlatego co 7. osoba rezygnuje z wyjazdu zimowego. Pozostałych ogranicza brak urlopu w tym terminie, utrata pracy, względy zdrowotne czy generalnie niechęć do zimy.
Badanie przeprowadziła firma Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, na próbie 1060 dorosłych Polaków techniką CAWI; termin: 6-9 stycznia 2023 r.