Małymi krokami będziemy dążyć do odbudowy zamku Krzyżtopór lub do jego pełnej rewaloryzacji. Jest na to dobry klimat, jesteśmy na to gotowi, ale najpierw zaczniemy od rewitalizacji ogrodów- powiedział poseł Krzysztof Lipiec na dzisiejszej (środa, 17 maja) konferencji w zamku. Inspiracją do wznowienia planów odbudowy obiektu stały się słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w ostatnią niedzielę na konwencji programowej swojej partii powiedział, że państwo polskie będzie odbudowywać obiekty o dużym znaczeniu dla kultury polskiej takie jak zamek Krzyżtopór.
Poseł przypomniał, że od 5 lat ten obiekt jest na prestiżowej liście pomników historii. Dbałość o zabytki ma w sposób szczególny zaświadczać o narodowej dumie.
– My nie spoczywamy na laurach. We wrześniu w Ujeździe odbędzie się duża konferencja międzynarodowa z udziałem wybitnych specjalistów, którzy dyskutować będą o odbudowie zamku i rozwiązaniach, które warto zastosować. Dokumentacja na odbudowę już jest, doprowadzimy do tego aby podnieść atrakcyjność krajoznawczą tego zabytku, zaproponować mieszkańcom i turystom coś więcej – stwierdził Krzysztof Lipiec.
Dodał, że po niedzielnej konwencji otrzymał wiele miłych słów na temat Krzyżtoporu, który stał się pewnego rodzaju wzorcem, oczy całego świata będą zwrócone właśnie tutaj – mówił parlamentarzysta.
Burmistrz Iwanisk Marek Staniek powiedział, że to historyczna sprawiedliwość, że tak duże pieniądze mają być przekazywane na ten zabytek, nigdy wcześniej tak nie było. Słowa, które padły w niedzielę na konwencji PiS będą bardzo owocne dla nas i dla całej społeczności województwa świętokrzyskiego – dodał. Obecnie gmina czeka na decyzję w sprawie wniosku do Polskiego Ładu na 3,5 mln zł dotyczącego rewitalizacji ogrodów przyzamkowych.
Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej ale także historyk Marcin Perz zaznaczył, ze wszelkie działania związane z odbudową zamku poprzedzone będą pracami naukowymi i archeologicznym aby niczego nie popsuć w tym wielkim dziele. W pierwszej kolejności istnieje konieczność uzupełnienia sklepień, bo inaczej zamek nie przetrwa dla kolejnych pokoleń.