Cztery ważne nagrody literackie wręczono w ciągu minionego weekendu. Wyróżniono pisarzy debiutujących, piszących dla najmłodszych czytelników a także zajmujących się fantastyką.
Jakub Nowak, autor powieści „To przez ten wiatr”, został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wręczone w sobotę w Radomiu wyróżnienie przyznawane jest za debiut prozatorski.
Decyzją kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza przyznano również wyróżnienie w postaci miesięcznej rezydencji literackiej w Vence we Francji, gdzie w ostatnich latach swego życia mieszkał Gombrowicz. W tym roku przypadło ono Wiktorii Bieżuńskiej, autorce książki „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”.
Zwycięska powieść „To przez ten wiatr” Jakuba Nowaka to fikcyjna, choć oparta na faktach, historia znajomości Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych. Akcja książki rozgrywa się na farmie, w której mieszka i pracuje mała komuna. „Erotyczna fascynacja pomiędzy aktorką a pisarzem przybiera nową postać. Postyczniowi weterani z trudem radzą sobie z uprawą winorośli, klasowe zależności zyskują nowy kontekst. Dokonuje się tu też dekonstrukcja męskości – patriarchat wydaje się u kresu sił. Jednak przede wszystkim cała ta grupa konfrontuje się z nowym światem” – opowiadała o zwycięskiej książce podczas uroczystości wręczenia nagrody członkini kapituły prof. Ewa Graczyk.
Tegoroczną Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego otrzymał Radek Rak za powieść „Agla. Alef”. Złote Wyróżnienie jury przyznało Oldze Tokarczuk za „Empuzjon”, z kolei Srebrne Wyróżnienie przypadło Adamowi Przechrzcie za powieść „Sługa honoru”.
Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od 2008 roku i przez ten czas zdążyła stać się istotnym wyróżnieniem w świecie polskiej literatury fantastycznej. Dotychczas główną nagrodą wyróżnieni zostali m.in. Jacek Dukaj, Rafał Kosik, Anna Kańtoch oraz Wojciech Gunia. W tym roku przyznano są po raz piętnasty.
W zorganizowanym po raz trzeci konkursie Literacka Podróż Hestii wyróżniono komiks „Wolność albo śmierć” Aleksandry Herzyk, wydany nakładem Kultury Gniewu.
Kapituła dokonała wyboru spośród pięciu nominowanych książek.
– W ciągu trzech lat istnienia konkursu Literacka Podróż Hestii udało nam się stworzyć wyjątkową kolekcję nagrodzonych i nominowanych tytułów. To książki, które doceniliśmy za literacki kunszt, współczesny język i wartościowe tematy, odpowiadające realnie na potrzeby młodych czytelników i czytelniczek. W naszych wyborach reagujemy na to, co najbardziej aktualne. Bardzo cieszę się z faktu, że tegoroczną Nagrodę otrzymuje komiks – medium mające olbrzymi potencjał do opowiadania każdej historii w ciekawy sposób – powiedział Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.
– Książka wyróżniona w tym roku Nagrodą Literacka Podróż Hestii, to komiks, który w dodatku jest niejako pierwszym sezonem bardzo emocjonującego serialu kostiumowego. Komiks tak zrobiony, że czytając go – sami obsadzamy w nim wyobrażonych aktorów, sami dopisujemy dialogi, bo komiks pozostawia nam – między klatkami – mnóstwo przestrzeni do zapełnienia. Ba, zachęca nas do tego. A także do poszerzania swojej wiedzy historycznej, od której w szkole wiało nudą. Zostajemy uwiedzeni do oglądania jego doskonałą, profesjonalną grafiką, atrakcyjną formą, ale zarazem uwiedzeni do czytania. To jest książka, która zachęca do czytania, i to nie tylko do czytania jej samej. Gratulujemy i czekamy na kolejne sezony tego serialu! – tak decyzję Kapituły skomentował prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Źródło: Instytut Książki, opracowała Anna Roży