Zrealizowane zostały inwestycje z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Połańca. Jedną z nich jest mobilny i podświetlany napis „I Love Połaniec”, który kilka dni temu stanął w rynku miasta. Ma to być nowoczesna, a zarazem efektowna forma promocji, ponieważ litery tworzące napis są duże i widoczne z daleka. W każdej chwili konstrukcję można przenieść w inne miejsce.
Wśród inwestycji obywatelskich jest także różane patio przy Szkole Podstawowej w Połańcu, czyli miejsce do odpoczynku z nasadzeniami róż. Są tam m.in. róże Tadeusza Kościuszki, który jest postacią bardzo związaną z tym miastem. Ponadto wybudowano tzw. błotną kuchnię w przedszkolu samorządowym. Jest to specjalne miejsce przeznaczone do zabaw z piaskiem, żołędziami, kasztanami, liśćmi oraz innymi naturalnymi elementami, z których dzieci mogą tworzyć swoje kompozycje, rzeźby i figury. W ramach budżetu obywatelskiego wyposażona została także świetlica wiejska w Zdzieciach Starych. Kupiono m.in. meble oraz krzesła.
– Cieszę się bardzo, że pomysł z wprowadzeniem budżetu obywatelskiego Miasta i Gminy Połaniec tak dobrze się przyjął, że pojawia się wiele propozycji ze strony mieszkańców, i że to właśnie mieszkańcy decydują o planowanych inwestycjach – powiedział burmistrz Jacek Nowak.
Obecnie trwa ocena propozycji zgłoszonych do przyszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Jak podkreślił burmistrz – aktywność i pomysłowość mieszkańców wskazują na to, że na kolejny budżet obywatelski trzeba będzie przygotować większą sumę pieniędzy. Na przyszły rok jest to kwota 300 tys. zł.
Jak informowaliśmy, na liście projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego jest m.in. zainstalowanie pomniejszonej reprodukcji „Panoramy Racławickiej” przy pomniku Tadeusza Kościuszki w Połańcu. Ma to być nawiązanie do historii miasta oraz element przyciągający turystów.
Mieszkańcy zaproponowali też budowę tężni solankowej w ogrodzie Środowiskowego Domu Samopomocy. Z kolei przy Centrum Kultury i Sztuki mieszkańcy chętnie widzieliby plac sensoryczny, a przy siedzibie przedszkola zaproponowano laboratorium kreatywnej zabawy dla dzieci, gdzie mogłyby się odbywać warsztaty małego majsterkowicza oraz zajęcia o charakterze artystycznym.
Jest także propozycja utworzenia parku linowego przy Zespole Placówek Oświatowych w Ruszczy oraz wrzutni bibliotecznej, gdzie można byłoby zostawiać książki po godzinach pracy książnicy. Na liście projektów poddanych pod głosowanie jest także fundowanie wyprawek dla dzieci urodzonych w gminie Połaniec.