Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu opracowują materiały dotyczące profilaktyki onkologicznej, publikują je w Internecie i organizują spotkania temu poświęcone.
Autorka projektu Zofia Serafin powiedziała, że głównym celem jest to, aby choroby nowotworowe przestały być tematem tabu. Ludzie albo nie chcą albo boją się o tym rozmawiać, nie zgłaszają się do lekarza, gdy zauważą jakieś niepokojące objawy.
– Zależy nam na tym, aby profilaktyka była bardziej rozpowszechniona i aby wskaźnik zachorowań zaczął spadać – stwierdziła uczennica.
Działalność w mediach społecznościowych odbywa się na portalach Facebook, TikTok i YouTube. Umieszczane są tam informacje o nowotworach, leczeniu, a także wywiady z lekarzami oraz specjalistami związanymi ze służbą zdrowia.
Uczennice współpracują ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii oraz z Sandomierskim Klubem Amazonek, z którym odbyły już kilka spotkań na temat profilaktyki zdrowotnej z mieszkańcami Ożarowa, Wyszmontowa, Jakubowic oraz Wilczyc.
W czwartek (23 lutego) takie spotkanie odbędzie się w Nowym Kamieniu w gminie Dwikozy. Dotychczas uczestniczyło w nich od 30 do 40 osób, co uczennice oceniają bardzo pozytywnie.
Julia Żmuda powiedziała, że bardzo ją cieszy realizacja tego projektu, bo wiąże swoją przyszłość z medycyną i dla niej jest to forma poszerzenia wiedzy. Z wywiadów przeprowadzonych z lekarzami wynika, że zwłaszcza mężczyźni niechętnie się badają.
W skład zespołu wchodzą także dwie inne uczennice: Natalia Kowalska i Julia Kolera.
7 i 9 marca młodzież realizująca projekt będzie współgospodarzami dwóch dużych akcji profilaktycznych organizowanych przez miasto i powiat.
Projekt realizowany jest w ramach ogólnokrajowej Olimpiady Zwolnieni z Teorii pt. Cancer Academy i zakończy się 16 kwietnia. Najlepsi otrzymają nagrody.