W gminie Mniów potwierdzono pierwszy w powiecie kieleckim przypadek obecności wirusa rzekomego pomoru drobiu – poinformowało na swojej stronie internetowej kieleckie starostwo powiatowe. W związku z tym, w Starostwie Powiatowym w Kielcach zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Powiatowy Lekarz Weterynarii dr Jarosław Sułek poinformował, że po otrzymaniu zgłoszenia od hodowcy z gminy Mniów o dużych upadkach drobiu na jego fermie, inspektorzy niezwłocznie pobrali próbki do badań laboratoryjnych. Badania wykonane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdziły we wtorek, 13 maja, obecność w gospodarstwie w Mniowie wirusa rzekomego pomoru drobiu. Jeszcze przed otrzymaniem tych wyników, Inspekcja Weterynaryjna zaleciła wdrożenie działań bioasekuracyjnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
– Jest to pierwsze ognisko rzekomego pomoru drobiu na terenie powiatu kieleckiego – poinformował dr Jarosław Sułek. Zaznaczył, że jest to wysoce zakaźna choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy ptaków. Objawia się m.in. rzężącym oddechem, łzawieniem i obrzękiem wokół oczu oraz biegunką. Na zakażenie wirusem wrażliwe są zarówno ptaki gospodarskie, domowe, jak i dzikie. Choroba nie jest groźna dla ludzi.
Dr Jarosław Sułek podkreślił, że rzekomy pomór drobiu jest chorobą zwalczaną z urzędu: stado jest likwidowane, a następnie utylizowane. Należy także usunąć wszystkie przedmioty, z którymi ptaki mogły mieć kontakt oraz wykonać dokładną dezynfekcję pomieszczeń i urządzeń.
Zgodnie z procedurami, na drodze dojazdowej do fermy z ogniskiem rzekomego pomoru drobiu zostanie rozłożona mata dezynfekcyjna. W gminie pojawią się także tablice informacyjne o wystąpieniu groźnej choroby. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach apeluje także do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji. Warto pozostawiać ptaki w zamknięciu, nie wypuszczać ich na wybieg i zabezpieczyć paszę oraz wodę, z której korzystają przed dostępem dzikiego ptactwa.
Jednym ze skutecznych sposobów ochrony jest szczepienie drobiu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało rozporządzenie o obowiązkowym szczepieniu kur i indyków na terenie całej Polski przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu, które obowiązuje od 13 maja tego roku.