Wielki Post – czyli czy religijny nakaz postu i jałmużny – choć uciążliwy – służy naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu (a jego niestosowanie – odwrotnie)
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 2 marca, 61 dzień roku.
Do końca roku pozostało 304
Wschód słońca w Kielcach: 06:20
Zachód słońca w Kielcach: 17:20
Dzień trwa 10 godzin i 59 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 3 minuty.
Imieniny obchodzą: Halszka, Helena oraz Absalon, Franciszek, Henryk, Januaria, Karol, Krzysztof, Łukasz, Michał, Paweł, Piotr, Prosper, Radosław
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy w wstępną środę deszcz pada, to rój gąsienic kapustę zjada”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Staroci
Dzień Dyskordii
*****
ŚRODA, 2 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1384 r. – podczas zjazdu szlachty w Radomsku podjęto decyzję o powierzeniu tronu polskiego Jadwidze Andegaweńskiej.
1834 r. – w Szwajcarii zmarł pochodzący z okolic Wiślicy generał Samuel Różycki, weteran wojen napoleońkich, cywilny komisarz obwodu stopnickiego i dowódca korpusu powstańczego w 1831 r.
1857 r. – urodził się Zygmunt Kosterski-Spalski, założyciel pierwszej prywatnej siedmioklasowej szkoły technicznej w Kielcach.
1944 r. – w Skarżysku-Kamiennej niemiecka policja rozstrzelała 18 osób.
ŚRODA, 2 MARCA: W POLSCE
1333 r. – w Krakowie zmarł Władysław I Łokietek, król Polski od 1320 r.
1899 r. – w Limie zmarł Ernest Malinowski, inżynier, ekspert budownictwa kolejowego, projektant Transandyjskiej Linii Kolejowej w Peru, jednej z najwyżej położonych linii kolejowych świata.
1901 r. – w Praszce koło Wielunia urodził się Stefan Korboński, w czasie okupacji niemieckiej kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej; w marcu 1945 r., po aresztowaniu przez NKWD Jana Stanisława Jankowskiego, objął obowiązki Delegata Rządu na Kraj.
1913 r. – w Stawczynie-Basiówce koło Lwowa odbyły się wspólne manewry Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich.
1921 r. – we Lwowie urodził się Kazimierz Górski, piłkarz, trener; w latach 1970–1976 selekcjoner reprezentacji Polski; prowadzona przez niego drużyna narodowa zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974 r., zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium (1972) oraz srebrny na igrzyskach w Montrealu (1976); w latach 1991–1995 prezes PZPN.
1948 r. – Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci ppłk. Stanisława Kasznicę – komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, po wojnie członka działającego w konspiracji Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz kpt. Lecha Neymana – członka Komendy Głównej NSZ; obaj zostali straceni 12 maja 1948 r. w więzieniu przy ul.
1950 r. – w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego utworzono tajne Biuro Specjalne, które – zgodnie z sowieckimi wzorami – zajmowało się tropieniem wrogów we własnych szeregach; w wyniku działania biura aresztowano m.in. Mariana Spychalskiego i Władysława Gomułkę.
1980 r. – w Warszawie zmarł Jarosław Iwaszkiewicz, poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz i eseista; współtwórca poetyckiej grupy Skamander, autor m.in. powieści „Sława i chwała”, „Czerwone tarcze”, „Kochankowie z Marony”, opowiadań „Panny z Wilka”, „Brzezina” oraz licznych wierszy, listów, wspomnień i biografii muzyków. W PRL-u wieloletni prezes Związku Literatów Polskich.
2001 r. – premiera filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.
WTOREK, 1 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:00 – Warszawa: uroczyste przekazanie do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego pistoletu VIS 100, zaprojektowanego i produkowanego przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom, z udziałem m.in. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka
Godz. 14:00 – Warszawa: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego